PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-06-24
Certyfikat odpowiedzialności – systemy Aluprof pomagają troszczyć się o środowisko
Tym co odróżnia inwestycje certyfikowane od tradycyjnych, jest troska o jakość warunków ...

ALUPROF S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 819 53 00
fax 33 822 05 12
info@aluprof.eu
www.aluprof.eu

» więcej o firmie

Deweloperzy i wykonawcy coraz większą wagę przykładają do ekologicznych systemów oceny budynków. Certyfikat  podnosi wartość inwestycji, przydaje jej prestiżu i ułatwia zdobycie najemców. Jego uzyskanie nie jest procesem łatwym, wymaga czasu, i zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Takie budynki wyznaczają obecnie trendy w budownictwie.

Istnieje wiele systemów oceniających budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Do najbardziej znanych należy,  wprowadzony w 1990 roku BREEAM, w Polsce posiada go 26 obiektów. Coraz większą popularność zdobywa także amerykański LEED istniejący od 2000 roku. Najmłodszym europejskim systemem jest UE Green Building  wprowadzony przez Komisję Europejską w roku 2008. Systemów tych nie sposób porównać, ponieważ każdy z nich został stworzony według innej filozofii, można jednak określić obszary dla nich wspólne.


BREEAM ocenia budynki według dziesięciu wskaźników, natomiast LEED tylko siedmiu. W obu tych certyfikatach ważnym elementem jest lokalizacja budynku. Znaczenie ma tu bezpośrednie sąsiedztwo obiektu i  jego osadzenie w tkance miasta. Premiowane są: bliskość tras komunikacyjnych, ścieżek rowerowych oraz dostęp do środków transportu publicznego, co wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i zużycia surowców. Istotne jest także dopasowanie inwestycji do okolicy i jej wpływ na jakość życia  lokalnej społeczności.

Kolejny istotny wskaźnik oceny budynku, to wprowadzona do jego konstrukcji i eksploatacji oszczędność wody. Jak wiadomo tylko 2% wody znajdującej się na Ziemi jest zdatne do picia. Polska charakteryzuje się niekorzystnym bilansem wodnym, dlatego tak ważne jest stosowanie systemów pozwalających ograniczyć jej zużycie. W certyfikowanych obiektach służą temu np. systemy odzyskiwania deszczówki (chodniki przepuszczające wodę opadową), wykorzystywanej następnie do podlewania roślinności wokół budynku lub spłukiwania toalet. Same rośliny powinny pochodzić z właściwej strefy klimatycznej, aby niepotrzebnie nie zwiększać zapotrzebowania na wodę - wyjaśnia Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej, Aluprof.


Tym co odróżnia inwestycje certyfikowane od tradycyjnych jest troska o jakość warunków panujących w ich wnętrzu. Ponieważ 90% życia spędzamy w budynkach, ich klimat jest bardzo istotny, bowiem wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jakość powietrza musi być monitorowana i kontrolowana przez systemy klimatyzacji i wentylacji. Klimatyzacja podzielona na małe strefy, czujniki badające poziom nasycenia CO2, filtracja, odzyskiwanie ciepła, to typowe rozwiązania stosowane w budynkach ekologicznych. Obiekty te są również badane pod względem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

W ocenie nowo powstających inwestycji brane są pod uwagę również koszty zużycia energii elektrycznej. Stanowią one średnio 35% wszystkich kosztów eksploatacyjnych budynku. Zużycie prądu znacząco wpływa na stan naszej planety, gdyż przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Certyfikowane budynki muszą wykazać się wysoką wydajnością i sprawnością energetyczną. Wymaga to podjęcia działań na wielu poziomach, począwszy od właściwego zorientowania budynku względem stron świata po wdrożenie zaawansowanych systemów zarządzania oświetleniem. Istotną rolę odgrywa termoizolacyjności budynku, dobór odpowiednich szyb i fasad minimalizujących ucieczkę ciepła przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu światła słonecznego - mówi Zbigniew Poraj z Aluprof. Rozwiązania Aluprof o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej są często stosowane w budownictwie zrównoważonym. W Polsce zostały wykorzystane przy budowie m.in. centrum handlowego Futura Park oraz biurowca Quarto Business Park. Obie te inwestycje otrzymały ocenę Very Good w systemie BREEAM.   


Certyfikaty zyskują coraz większa popularność, ponieważ inwestorzy dostrzegają korzyści płynące z posiadania takiego znaku. Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa - klientów i najemców - sprawia, że wiele firm w ramy społecznej odpowiedzialności biznesu wpisuje troskę o środowisko naturalne. Wynajęcie biura w certyfikowanym budynku staje się więc kwestią prestiżu i dobrego wizerunku przedsiębiorcy. Dodatkowo certyfikat jest gwarancją, że wszystkie użyte w budynku materiały i rozwiązania są naprawdę proekologiczne i przez to ekonomiczne. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom budynek jest tańszy w eksploatacji, ponieważ opłaty za prąd, ogrzewanie czy wywóz śmieci są zdecydowanie niższe. Zyskujemy także pewność, że  przebywamy w  zdrowej ekologicznej atmosferze.

Decyzję o ubieganiu się o certyfikat LEED lub BREEAM należy podjąć już na etapie projektowania, bowiem tylko zastosowanie odpowiednich materiałów oraz ścisła współpraca z dostawcami i podwykonawcami jest gwarancją spełnienia bardzo wysokich norm i surowych wymagań. Firma Aluprof i jej systemy są chętnie wykorzystywane w budynkach ubiegających się o certyfikację. Ostatni tego typu projekt to ekologiczny Alma Tower powstający właśnie w Krakowie. Budynek ten już na etapie budowy otrzymał precertyfikat LEED - CS 2009 na najwyższym, platynowym poziomie.  Zgodnie z wymogami certyfiakcji LEED w projekcie wydzielono 50 miejsc postojowych dla rowerówZużycie wody w budynku będzie mniejsze o 40%, a zużycie energii o 30% dzięki zastosowaniu wysoko wydajnego oświetlenia, systemów HVAC oraz energooszczędnej fasady. W projekcie wykorzystano również rozwiązania Aluprof MB SR 50 N HI oraz MB-SR50N EFEKT. System MB SR 50NHI + wyróżnia się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i jednocześnie pozwala na realizację nawet najśmielszych projektów. Cechą charakterystyczną tego zaawansowanego technologicznie systemu są znakomite parametry szczelności i izolacyjności, także akustycznej, która jest szczególnie ważna w przypadku budynków ubiegających się o certyfikację. Zastosowane izolatory z materiału PE stanowią znakomite zabezpieczenie przed utratą energii cieplnej (Uf>0,7W/m2K), umożliwiają także, właściwe prowadzenie wkrętu, co znacząco wpływa na łatwość i  szybkość montażu elewacji.


Nowoczesne budownictwo to nie tylko coraz wyższe standardy w zakresie ekonomi i ekologii, to także ciekawe formy i śmiałe pomysły, które często wymagają opracowania indywidualnych rozwiązań. Nasza firma dzięki ścisłej współpracy z projektantami i wykonawcami może stworzyć i dostarczyć rozwiązania szyte na miarę, dostosowane w sposób optymalny do potrzeb i wymagań technicznych powstającego obiektu - wyjaśnia Zbigniew Poraj z Aluprof. Systemy firmy zostały również wykorzystane w wielu nowoczesnych obiektach z certyfikatem BREEAM m.in. w wyróżnionych kategorią Very Good BREEAM Eneterprise Park w Krakowie, Aguarius Business Mouse we Wrocławiu i w łódzkiej Manufakturze.  

Budynki z certyfikatami potwierdzającymi ich wyjątkowe właściwości są przyszłością branży budowlanej. Wpisują się w ogólnoświatowy i europejski trend obniżania zużycia energii, redukcji odpadów i niekorzystnego wpływu na środowisko. Inwestycje stworzone zgodnie z normami organizacji certyfikujących są mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego, trwalsze i tańsze w eksploatacji oraz bardziej komfortowe dla użytkowników. I co najważniejsze to realny sposób pozwalający na łącznie radości z wykorzystywania najnowszych zdobyczy techniki z troską o środowisko naturalne.
Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są systemy roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 70 000 m².

Jakość produktów jest dla Aluprof wartością nadrzędną, dlatego inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001, który zapewnia zgodność oferowanych produktów z normami europejskimi. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski. 

Firma, podobnie jak wszystkie spółki należące do Grupy Kęty, od początku swojej działalności stara się pomagać osobom najbardziej potrzebującym. W tym celu utworzona została Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", która wspiera dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i promuje ideę rodzinnych form opieki zastępczej.

Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i zagranicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych. Wśród 2 000 odbiorców Grupy znajdują się międzynarodowe koncerny, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz hurtownie reprezentujące niemal wszystkie gałęzie przemysłu m.in. budowlaną, motoryzacyjną, elektromaszynową i spożywczą.