PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2018-08-02
Realizacja Saint-Gobain Building Glass Polska nagrodzona Bryłą Roku 2017!
Realizacja ze szkłem Saint-Gobain Building Glass Polska na fasadzie została jednogłośnie ...

Saint-Gobain Building Glass Polska
ul. Szklanych Domów 1
42-530 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 295 40 00
fax 32 295 41 08
www.saint-gobain-glass.com

» więcej o firmie

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu został jednogłośnie okrzyknięty przez internautów Bryłą Roku 2017 w XI. edycji tego plebiscytu. Obiekt zaprojektowała uznana holenderska pracownia MVRDV.

Architekci z MVRDV słyną z wizjonerskich i innowacyjnych projektów tak też było przy projektowaniu Biurowca Bałtyk w Poznaniu. Projektanci, czerpiąc inspirację z siatki modernistycznych budynków z Okrąglakiem na czele, stworzyli niesamowity obiekt, który nie dominuje nad resztą zabudowy miasta i dobrze uzupełnia wielkomiejską przestrzeń.

Bryła biurowca Bałtyk porównywana jest do abstrakcyjnej rzeźby - wydaje się, że zmienia kształt w zależności od miejsca, z którego jest oglądana.


Nathalie de Vries, jedna z głównych projektantek w biurze MVRDV, podkreśla, że forma Bałtyku wynika z analizy zastanego kontekstu oraz elementów architektury Poznania, które holenderscy projektanci uznali za ważne i inspirujące.

Okoliczna architektura podpowiedziała na przykład trójkątny kształt obiektu, który jest charakterystyczny dla attyk poznańskich kamienic. Te inspiracje w zestawieniu nowoczesną estetykę i wymaganiami postawionymi przez kontekst doprowadziły do ukształtowania ostatecznego projektu.

Forma fasady powstała z inspiracji Okrąglakiem, z którego to projektanci zaczerpnęli motyw okien umieszczonych w strukturalnych ramach, które ciągną się od samego dołu aż po zwieńczenie budynku.

Do wykonania fasady wykorzystano szkło SGG COOL-LITE SKN 176II zapewniając wysoki współczynnik przepuszczalności światła i ochrony przeciwsłonecznej oraz szkło ognioochronne Contraflam Vetrotech, zespolenia z laminatami 10.12.12 Glassolutions, zapewniając ochronę przeciwpożarową EI 60.

źródło: Saint-Gobain Building Glass Polska