PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-01-10
Equator IV. Dobra miejska architektura dla Warszawy
Jedynymi ograniczeniami są te, które sami sobie narzucamy. Autorzy nowoczesnego biurowca Equator IV udowodnili, że ...

REYNAERS Polska Sp. z o.o.
ul. Okulickiego 12B
05-500 Piaseczno

tel. 22 715 77 77
fax 22 715 77 78
informacje@reynaers.com
www.reynaers.pl

» więcej o firmie

Jedynymi ograniczeniami są te, które sami sobie narzucamy. Autorzy nowoczesnego biurowca Equator IV udowodnili, że prosta, funkcjonalna bryła wcale nie krępuje wyobraźni. Obok niebanalnej fasady budynku, stworzonej z użyciem systemów Reynaers Aluminium, nikt nie przejdzie dziś obojętnie.

Equator IV, nowoczesny biurowiec klasy A, to ostatni z czterech budynków kompleksu biurowego Equator Office Park. Ma 14 nadziemnych kondygnacji i ocenę Very Good w certyfikacji BREAAM. Znajduje się na warszawskiej Ochocie pod adresem Aleje Jerozolimskie 100 i został zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski. Z jednej strony okna wychodzą na Aleje Jerozolimskie, z drugiej rozciąga się widok ponad torami Linii Średnicowej na Wolę i centrum Warszawy. Generalnym wykonawcą jest firma Warbud, za realizację fasad odpowiada firma Widok. Inwestorem jest Karimpol Polska. - Equator IV zwieńczył nasz proces inwestycyjny przy Alejach Jerozolimskich pomiędzy Placem Zawiszy a Dworcem Zachodnim. Biurowiec jest obecnie skomercjalizowany w 75 proc., a pozostałe powierzchnie cieszą się dużym zainteresowaniem. W budynku funkcjonuje fitness klub Zdrofit, mamy też najemców z sektora finansowego, IT i ubezpieczeń - mówi Andrzej Lany, Dyrektor Zarządzania Aktywami Karimpol Polska.

Pragmatyczna architektura pełna światła

Powierzchnia użytkowa biurowca to około 30,5 tys. mkw. Wielkość działki, lokalizacja i architektoniczny kontekst narzuciły budynkowi prostą, oszczędną formę. Autorzy inwestycji osiągnęli sugestywny i elegancki efekt dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają fasady. - Projekt Equatora IV jest wynikiem stricte logicznego myślenia, pozbawionego niepotrzebnej w tym wypadku ekspresji. Jednak nie można tego powiedzieć o elewacjach - zaznacza Michał Sadowski, współwłaściciel i wiceprezes zarządu pracowni architektonicznej APA Wojciechowski. - Projektując fasady, popuściliśmy wodze fantazji - opowiada architekt. - Do procesu twórczego zaproszone zostały światłocień oraz skrót perspektywiczny, a ich współdziałanie stało się możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio zmodyfikowanego systemu ściany kurtynowej Reynaers Aluminium.
Od frontu i tyłu budynku w konstrukcji fasady można zobaczyć nieregularnie rozmieszczone wnęki, które są podświetlane w nocy. - Poza krawędź budynku po bokach wypuszczono z kolei pionowe pasy konstrukcji ze szkła i aluminium, co sprawia, że bryła wygląda ciekawiej i lżej. To tak zwana fasada wypuszczana - mówi Jarosław Rokita z firmy Widok, wykonawcy fasady Equatora. - Warto też zwrócić uwagę na zróżnicowanie głębokości pionowych maskownic aluminiowych profili.

Biuro pełne światła

Na każdym piętrze Equatora IV okna sięgają od podłogi do sufitu, co trzecie jest uchylne. - Usytuowanie biurowca zapewnia pomieszczeniom ekspozycję słoneczną o każdej porze roku, zatem od świtu do zmierzchu wnętrza wypełnia naturalne światło - mówi Andrzej Lany, Dyrektor Zarządzania Aktywami Karimpol Polska. Wnętrza są doskonale doświetlone również dzięki temu, że zastosowano tu m.in. system MasterLine 8 Reynaers Aluminium, który ma wyjątkowo wąskie profile przy dużej powierzchni przeszklenia. Dla wszystkich systemów okiennych i fasadowych (CW 50 Reynaers Aluminium), wykorzystanych w nowym biurowcu, wybrano najwyższy standard izolacyjności termicznej, czyli HI+ (High Insulation Plus). - Dziś to już konieczność - mówi Jarosław Rokita z firmy Widok. - Najemcy zwracają uwagę na energooszczędność budynku i certyfikaty, które można uzyskać dzięki dobrym parametrom technicznym - tłumaczy. - Fasada, profile i przeszklenia muszą też dobrze chronić przed hałasem, który w tym punkcie miasta jest bardzo duży - dodaje.

Architektura Equatora IV jest ponadczasowa i funkcjonalna. Nowoczesny budynek doskonale uzupełnia cały kompleks biurowy  i panoramę Warszawy. To architektura, która wygląda dobrze teraz i będzie wyglądała dobrze w przyszłości.

Najważniejsze informacje:

Nazwa budynku: Equator IV
Powierzchnia użytkowa: 30,5 tys. mkw.
Termin oddania do użytku: sierpień 2018
Inwestor/deweloper: Karimpol Polska
Projekt: APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Warbud SA
Wykonawca fasady: Widok Sp. z o.o.  Sp. K.
Wykorzystane systemy Reynaers Aluminium: CW50HI, ML8, CS86HI (drzwi płytowe)

źródło: Reynaers