PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-11-20
Nowoczesne aluminium i celtyckie skarby w nowej realizacji Aluprof
Aby osiągnąć najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa, inżynierowie zastosowali system przeciwpożarowy MB-78EI.

ALUPROF S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 819 53 00
fax 33 822 05 12
info@aluprof.eu
www.aluprof.eu

» więcej o firmie

Źródlane kąpielisko Árpáda w Csillaghegy przeszło w zeszłym roku całkowitą modernizację. Z wyzwaniem połączenia historycznych wnętrz, niesamowitego krajobrazu i nowoczesnego, pasywnego budownictwa poradziła sobie firma Aluprof Hungary Kft., która zaprojektowała oraz dostarczyła systemy okienne i drzwiowe.

Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő, znajdujące się na obrzeżach węgierskiego Budapesztu jest położone wśród lasów, na polach tarasowych, których uprawą zajmowali się starożytni Rzymianie. Nazwa kurortu pochodzi zaś od legendarnego wodza węgierskiego - Árpáda, który na początku X wieku miał, według legend, zostać pochowany w okolicy. Historia term sięga XIX w. Już wtedy Węgrzy wykorzystywali wodę, która wypływała ze źródła na wzgórzu. Gromadzili ją w wysokim, ceglanym basenie i zasilali nią młyn. Pierwsza wersja kąpieliska pochodzi z lat dwudziestych ubiegłego wieku - sto lat temu na gości czekały dwa baseny rekreacyjne i długi, 50-metrowy basen pływacki. Obiekt, który w ówczesnych czasach był jednym z najnowocześniejszych kompleksów tego typu (posiadał m.in. pierwszy na Węgrzech basen z falami), był w stanie ugościć nawet 6 tys. osób i bez kompleksów konkurował z najlepszymi europejskimi strefami wodnej rekreacji.


W 2018 roku dotychczasowy obiekt przekształcono w sześciopiętrowy pałac uzdrowiskowy. Nowoczesny kształt budynku został opracowany przez inżynierów z firmy Ybl Tervező Kft. Fascynujące wnętrza to dzieło biur projektowych Medveczky oraz Gothárd Stúdió. Projekt został zrealizowany jako wspólna inwestycja samorządu gminy Budapeszt i spółki Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., a głównym wykonawcą była firma Kalotherm Zrt. Kamień węgielny pod nowy zespół basenów został położony 27 stycznia 2017 r.

Trudne początki z historią w tle

Początki inwestycji były jednak trudne. Prace budowlane trzeba było zawiesić, bo podczas wykonywania wykopów pod fundamenty, natrafiono na celtycki grób. Dzięki wykopaliskom archeologicznym znaleziono paradny zaprzęg ze szkieletami dwóch koni i ponad 400 ozdobami, których wiek oszacowano na 3500 lat.

W miarę postępu prac, dzięki nowym inwestycjom, kąpielisko powiększyło się o halę o powierzchni 7800 metrów kwadratowych, w której zaplanowano 12 nowych basenów. Ponadto w głównym budynku zmodernizowano basen sportowy o wymiarach 25x33 m (więc nadający się do rozgrywania krótkodystansowych zawodów pływackich), z mozaiką autorstwa Jenő Barcsaya, przeniesioną z rozebranego kąpieliska w Ujpeszcie.

Przechodząc przez kolejne pomieszczenia, natykamy się na zaskakujące rozwiązania i wzornictwo, a zaprojektowane z rozmachem drzwi i okna otwierają całą przestrzeń. Odwiedzający mogą podziwiać wpadające do wnętrz światło, a także cieszyć oczy niesamowitymi widokami rozpościerającymi się za oknami. Aluminiowe systemy drzwi i okien zostały tak zaprojektowane, by wpasować się w bogate wzornictwo i kolorystykę wnętrz, ale też sprostać wymaganiom konstrukcyjnym i termoizolacyjnym. Wykorzystany w modernizacji system Aluprof MB-86 Sl spełnia wszystkie te warunki. Zaletą produktu jest możliwość zastosowania wielu rodzajów profili ościeżnic i skrzydeł, dzięki czemu można łatwo zabudowywać duże, sąsiadujące ze sobą powierzchnie.


Odpoczynek w widowiskowym stylu

Aby osiągnąć najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa, inżynierowie zdecydowali o zastosowaniu systemu przeciwpożarowego MB-78EI. System ścianek bezszprosowych pozwala na swobodne projektowanie i budowę dużych wewnętrznych ścian działowych. Dzięki przezroczystemu modułowi konstrukcje wykonane z elementów systemowych optycznie powiększają wnętrze budynku. Jednocześnie system zapewnia bezpieczeństwo, spełniając wymagania dotyczące ewakuacji, ponieważ umożliwia tworzenie ochronnych stref przeciwpożarowych. Jedną z najbardziej fascynujących części budynku jest panoramiczny taras z widokiem na saunę, usytuowany na piątym piętrze. Nie tylko ze względu na zapierający dech w piersiach widok, ale także dlatego, że znajduje się tu wiszący basen typu „infinity pool". Lewa strona tarasu zakończona jest imponującym wiatrołapem, którego realizacja była możliwa także dzięki innowacyjnym produktom firmy Aluprof. System ścian osłonowych MB-SR50N charakteryzuje się wąskim profilem i lekką konstrukcją, a jego specjalny kształt pozwala na wykonanie ozdobnych elewacji z wąskimi, ledwie widocznymi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji.

Konkurencyjnie, bo nowocześnie

Kąpielisko w Csillaghegy to dziś jedno z najnowocześniejszych, a zarazem widowiskowych term w Budapeszcie. Niewątpliwym plusem miejsca jest to, że nie jest aż tak zatłoczone, jak inne najpopularniejsze termy w Budapeszcie. Łaźnie Gellérta, czy Széchenyi są oblegane przez cały rok, szczególnie w sezonie letnim. Na kąpielisku Árpáda znajdziemy też... więcej ochłody. Wody w basenach i strefach rekreacyjnych pochodzą z głębokich źródeł i mają temperaturę około 22°C, która tylko nieznacznie wzrasta podczas lata.Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są systemy roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 80 000 m².

Jakość produktów jest dla Aluprof wartością nadrzędną, dlatego inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001, który zapewnia zgodność oferowanych produktów z normami europejskimi. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Lider Rynku 2013, Konsumencki Lider Jakości 2013, Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski.

Firma, podobnie jak wszystkie spółki należące do Grupy Kęty, od początku swojej działalności stara się pomagać osobom najbardziej potrzebującym. W tym celu utworzona została Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", która wspiera dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i promuje ideę rodzinnych form opieki zastępczej.

Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i zagranicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych. Wśród 2 000 odbiorców Grupy znajdują się międzynarodowe koncerny, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz hurtownie reprezentujące niemal wszystkie gałęzie przemysłu m.in. budowlaną, motoryzacyjną, elektromaszynową i spożywczą.

źródło: Aluprof