PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2020-05-11
Odpowiedzialne projektowanie
Nadrzędnym celem inwestorów i branży stanie się zapewnienie użytkownikom obiektów komfortu na wielu różnych poziomach.

ALUPROF S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 819 53 00
fax 33 822 05 12
info@aluprof.eu
www.aluprof.eu

» więcej o firmie

Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum?  Eksperci odpowiadają.

Sposób myślenia o projektowaniu budynków i co za tym idzie o procesie realizacji, a także produkcji materiałów budowlanych w wyniku doświadczenia pandemii zmieni się bezpowrotnie. Odpowiedzialne projektowanie, w jeszcze większym niż dotychczas stopniu, będzie opierało się o aspekty ekologiczne. Nadrzędnym celem inwestorów i branży stanie się zapewnienie użytkownikom obiektów komfortu na wielu różnych poziomach.

Polskie budownictwo w kilkunastu ostatnich latach przeżyło prawdziwy renesans. Obiekty, które powstały w tym czasie, reprezentują najwyższe standardy i niczym nie ustępują realizacjom naszych zachodnich sąsiadów. Coraz częściej zagraniczne firmy i architekci czerpią inspiracje z rodzimych inwestycji i chętnie wykorzystują materiały polskich producentów, chwaląc nowoczesną myśl techniczną. Bezprecedensowe doświadczenie pandemii pokazało, że dotychczasowe starania to jednak wciąż za mało. Zarówno inwestorzy, jak i branża zrozumieli, że fundamentem nowoczesnego budownictwa ponad wszelką wątpliwość jest ekologia w połączeniu z potrzebami użytkowników i daleko idącą informatyzacją.

- Nowo powstałe budynki będą bardziej inteligentne i bardziej ekologiczne. Jako społeczeństwo zrozumieliśmy, że ewentualne zagrożenie ze strony środowiska jest realne. Szczególnie ważne w projektowaniu staną się więc aspekty ekologiczne, co będzie się przejawiało w podnoszeniu standardów warunkowanych rynkowo i przez przepisy. Doświadczenie pracy zdalnej nauczyło nas bardzo ważnej rzeczy, mianowicie tego, że nie jesteśmy i przez najbliższe lata jeszcze nie będziemy gotowi pracować „na etat" z domu. Dodatkowo wzrośnie świadomość przydatności i możliwości systemów teleinformatycznych, które docelowo jeszcze lepiej się rozwiną. Może stać się to inspiracją do tworzenia wielofunkcyjnych przestrzeni multimedialnych w obiektach. Naturalnym kierunkiem zmian będzie globalizacja. Doświadczenie pandemii pokazało, że tylko zjednoczeni możemy ocalić planetę. Współpracując w skali globalnej, odnosimy sukcesy i otrzymujemy realne korzyści - podkreśla architekt Piotr Jasiński, Dyrektor Działu Projektowania w Cavatina Holding, który odpowiada za projekt dwóch nowych biurowców na mapie Wrocławia - Carbon Tower i Diamentum Office.

Cel: komfort użytkowników

Budownictwo ekologiczne kojarzone jest przede wszystkim z ochroną środowiska. Nierzadko pominięty zostaje aspekt komfortu, jaki się z nim wiąże. To postrzeganie zmieni się w wyniku tego, co społeczeństwo doświadczyło w czasie izolacji. Aspekty, które w tym czasie stały się jeszcze ważniejsze dla użytkowników, są już realizowane w budownictwie energooszczędnym.

-  Wewnątrz budynków spędzamy około 90% swojego czasu, dlatego podczas projektowania obiektów i doboru materiałów konstrukcyjnych konieczne jest zastanowienie się, jak wnętrza na nas wpływają. Energooszczędne i pasywne budynki muszą spełniać szereg określonych kryteriów. Należy do nich m.in. wysoka jakość środowiska wewnętrznego gwarantowana przez zapewnienie komfortu akustycznego, cieplnego, dostępu do światła dziennego, doskonałej wentylacji i niskiego poziomu zanieczyszczeń powietrza. Jako producent aluminiowych systemów architektonicznych wiemy o tym doskonale i już od lat tworzymy zaawansowane technologicznie produkty, które odpowiadają na oczekiwania inwestorów, a nawet je wyprzedzają. Dzięki temu jesteśmy firmą pierwszego wyboru przy kluczowych realizacjach w Polsce i na świecie, wiodących prym we wdrażaniu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań i stających się inspiracją dla branży - mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR w firmie ALUPROF SA, która dostarczyła innowacyjne systemy do budowy topowego warszawskiego obiektu Mennica Legacy Tower. 

Doświadczenie polskich producentów zdobyte w ostatnich latach zaprocentuje podczas wytyczania nowych standardów w budownictwie. Firmy, takie jak ALUPROF, mogą znacznie szybciej dostosować się do obecnych warunków i razem z architektami i wykonawcami kreować rzeczywistość na rynku, przygotowując go na nadejście kolejnych wyzwań.

Budownictwo komercyjne prekursorem dobrych praktyk

Sposobem klasyfikacji obiektów pod kątem ich wpływu na człowieka i środowisko są systemy certyfikacji wielokryterialnej (BREEAM, DGNB, HQE, LEED, WELL), przyjęte jako obowiązujące międzynarodowe metody oceny zielonych budynków. Mapa zrównoważonych obiektów w Polsce dynamicznie się zapełnia, a nasz kraj niezmiennie pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z opublikowanego już po raz piąty raportu „Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2020", opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, powierzchnia użytkowa wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce wzrosła na przestrzeni roku aż o 3 mln m2 i przekroczyła już 17 mln m2.

- Niezmiennym branżowym liderem krajowej certyfikacji jest sektor nieruchomości biurowych, z prawie 62-procentowym udziałem. Z końcem 2019 r. w Polsce dysponowaliśmy 11,2 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Jej część podlegająca certyfikacji stanowi już 76% ogółu! Jest to skokowy, 9-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Liczby te jednoznacznie pokazują, że nawet najwięksi sceptycy certyfikacji nie mogą nie zgodzić się z faktem, że certyfikacja w sektorze nieruchomości komercyjnych jest już standardem. Co więcej, w perspektywie doświadczenia izolacji podczas pandemii będzie głównym kierunkiem rozwoju branży i budownictwa - podsumowuje Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Ocena budynku w danej certyfikacji jest także ważna dla rynkowej wartości nieruchomości. Inwestycja z certyfikatem staje się znacznie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych najemców. W obliczu obecnej sytuacji rynek szybko zweryfikuje podmioty, które nie zdążyły wpasować się w ekologiczne standardy.

Czas na mieszkania i domy

Według danych z raportu PLGBC sektor mieszkaniowy zwiększył swój udział w liczbie certyfikowanych obiektów w Polsce do ponad 5%.

- Rozwój certyfikacji w branży budownictwa wielorodzinnego nabiera tempa i z roku na rok przybywa certyfikowanych projektów w tym sektorze. Jest to na razie liczba nieporównywalna z certyfikacją w branży biurowej, która w Polsce (jak i na całym świecie) wiedzie prym, ale dynamiczny przyrost liczby certyfikowanych budynków wielorodzinnych skłania do refleksji, że w przyszłości będzie to coraz ważniejszy element - podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Przestrzeń, w której żyjemy, stała się dla ludzi szczególnie ważna w związku z doświadczeniem izolacji. Mieszkania i domy będące azylem, miejscem odpoczynku przejęły funkcję biur (w wielu przypadkach także żłobków i przedszkoli), co dodatkowo zweryfikowało ich możliwości i użyteczność. Nowo powstałe budynki będą coraz lepiej realizowały te funkcje, by zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia.

Inwestorzy coraz chętniej będą decydowali się na budowę obiektów niskoenergetycznych, które gwarantują znacznie lepszą przestrzeń do życia niż te powstałe metodą tradycyjną. W naszej ofercie posiadamy m.in. okna MB-104 Passive, które sprawdzą się doskonale w każdej realizacji, w której zależy nam na oszczędności energii, komforcie i poszanowaniu środowiska. To propozycja z najlepiej izolowaną termicznie konstrukcją w portfolio Aluprof. Warto dodać, że systemy aluminiowe, dzięki wysokiej wytrzymałości profili, są trwałe i bezpieczne - zaznacza Bożena Ryszka z ALUPROF SA.

Trendy w budownictwie w najbliższych latach będzie cechować coraz większa świadomość wpływu środowiska na nas i odwrotnie. Zrównoważone budownictwo, energooszczędność oraz zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników staną się najważniejszymi celami dla branży i współczesnych inwestorów.Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są systemy roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 80 000 m².

Jakość produktów jest dla Aluprof wartością nadrzędną, dlatego inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001, który zapewnia zgodność oferowanych produktów z normami europejskimi. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Lider Rynku 2013, Konsumencki Lider Jakości 2013, Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski.

Firma, podobnie jak wszystkie spółki należące do Grupy Kęty, od początku swojej działalności stara się pomagać osobom najbardziej potrzebującym. W tym celu utworzona została Fundacja „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", która wspiera dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i promuje ideę rodzinnych form opieki zastępczej.

Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i zagranicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych. Wśród 2 000 odbiorców Grupy znajdują się międzynarodowe koncerny, duże i średnie przedsiębiorstwa oraz hurtownie reprezentujące niemal wszystkie gałęzie przemysłu m.in. budowlaną, motoryzacyjną, elektromaszynową i spożywczą.

źródło: Aluprof