PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2020-11-03
Budynki przyszłości. Współczesne przestrzenie biurowe
Projektanci biurowców odpowiadając na nowe wyzwania, zwracają się w stronę nowoczesnej technologii i ekologii.

Saint-Gobain Glass
ul. Szklanych Domów 1
42-530 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 295 40 00
fax 32 295 41 08
www.saint-gobain-glass.com

» więcej o firmie

Pandemia COVID-19 przemodelowała sposób pracy biurowej, jak też same biura. Zwracamy też większą uwagę na to jak nasza aktywność wpływa na zmiany klimatu. Projektanci biurowców odpowiadając na nowe wyzwania, zwracają się w stronę nowoczesnej technologii i ekologii. Jednym ze stosowanych przez nich rozwiązań są wysokiej jakości przeszklenia.

Z biura do domu, z domu do biura

Pierwsza połowa 2020 roku przyniosła ogromne zmiany na rynku pracy. Pandemia COVID-19 oraz lockdowny wielu państw doprowadziły do sytuacji, w której duża część pracowników biurowych zmuszona została do pracy zdalnej. Niektórzy prognozowali nawet koniec biurowców, ale ich przewidywania okazały się być mocno przesadzone.

Badania dowodzą jednoznacznie - 70% pracowników biurowych chce wrócić do biur1. Motywują to wieloma względami, ale najczęściej wskazują możliwość spotkań z innymi, większe skupienie na pracy czy dostęp do odpowiednich technologii. Biurowce nie odejdą w zapomnienie, ale stary model pracy biurowej, z wielu względów, radykalnie się zmieni.

Trendy, które będziemy obserwować w najbliższych latach to technologia, ekologia i czystość. Projektanci będą też zwracać większą uwagę na samą przestrzeń dla pracowników. Badania wskazują, że ze wzrostem komfortu i przyjazności biura wzrasta produktywność pracowników; nawet o 12%2.

Pokoje gier czy leżanki nie znikną z przestrzeni biurowych, ale zmniejszy się ich ilość bądź design stanie się prostszy, a wszystko ze względu na wymogi sanitarne. Biuro ma być łatwe do utrzymania w czystości i wygodne, powinno też spełniać wymogi środowiskowe. W najbliższych latach zaobserwujemy wzrost popularności budynków inteligentnych i ekologicznych.

Nowe czasy dla starych materiałów

Budynki biurowe dalej będą wysokimi, szklano-stalowymi wieżami, ale na pewno zmienią się używane technologie. Wymogi sanitarne i ekologiczne sprawią, że użyte materiały będą łatwiejsze do utrzymania w czystości oraz przyjazne dla środowiska. Potwierdzają to wymogi prawodawców, którzy naciskają deweloperów i projektantów, żeby budowali budynki nisko lub zeroenergetyczne. To zaś wymaga odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Przykładów nowoczesnych przestrzeni biurowych nie musimy szukać daleko. Polska może pochwalić się realizacjami architektonicznymi, które wpisują się w światowe trendy. Jednym z nich jest biurowiec Bałtyk w Poznaniu, wybudowany w miejscu kina, któremu zawdzięcza nazwę. Otrzymał on kilka nagród, w tym Bryłę Roku 2017 czy Prime Property Prize 2017.

Zaprojektowany przez holenderską pracownię MVRDV wieżowiec nie pozostawia obojętnym. Jego trójkątna, nawiązująca do poznańskich attyk, bryła fascynuje kształtem i fasadą, wykonaną ze szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE SKN 176II. Cechuje się ono wysoką przepuszczalnością światła, ale też blokuje ciepło pochodzące z energii słonecznej, co poprawia komfort pracy w Bałtyku. Zastosowanie szeregu rozwiązań, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko w poznańskim biurowcu, potwierdza otrzymanie przez ten obiekt certyfikatu BREEAM.

Współczesne i przyszłe biura będą szły w stronę zielonych, ale też higienicznych rozwiązań - mówi Monika Naczeńska Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska. - Wybór szkła jest istotny dla komfortu, a tym samym efektywności pracowników, więc już na bardzo wczesnym etapie architekt czy deweloper powinni zwrócić uwagę na parametry, które będą odgrywały istotne znaczenie przy funkcjonowaniu obiektu, takie jak przepuszczalność światła, ochrona przeciwsłoneczna czy termoizolacyjność. Pamiętajmy też, że szkło jest materiałem ekologicznym, a zastosowane na Bałtyku szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE SKN 176 II posiada deklarację środowiskową EPD.

Widoki na przyszłość

Instytucje badawcze potwierdzają, że jeszcze przez długi czas praca zdalna nie będzie dominująca, a rola i znaczenie biur wciąż będą wysokie. Coraz większe też będą wymagania pracowników a projektanci i deweloperzy będą starali się im sprostać, tak, aby biura były jak najbardziej przyjemne, komfortowe i bezpieczne.

Obserwując trendy nie zmieni się też rola szkła w budowie nowych biur. Szkło odpowiednio dobrane do funkcji jakie ma spełnić, jest w stanie wpłynąć pozytywnie na jakość pracy. Pewnym jest, że budynki biurowe w najbliższej przyszłości ulegną zmianom, ale szkło pozostanie ich istotnym elementem.

1  https://www.gensler.com/us-wfh-survey-2020-wfh-reinforces-the-benefits-of-the-office
2  https://warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/new_study_shows/

źródło: Saint-Gobain Building Glass Polska