PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2020-12-17
Varso 1 i Varso 2 – nowa ikona Warszawy
Na fasadzie zainstalowano szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE SKN 176II, produkowane przez firmę Saint-Gobain Building Glass Polska.

Saint-Gobain Building Glass Polska
ul. Szklanych Domów 1
42-530 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 295 40 00
fax 32 295 41 08
www.saint-gobain-glass.com

» więcej o firmie

Powstający właśnie kompleks Varso swoją wysokością niedługo przebije Pałac Kultury i Nauki, stając się najwyższym budynkiem Polski i Unii Europejskiej. Kompleks przyciąga uwagę nie tylko wysokością, ale także jakością wykonania i dbałością o środowisko.

Coraz więcej i wyżej

Od ponad stu lat wieżowce stanowią wyróżnik biznesowych centrów świata. Gdy w 1885 roku w Chicago powstał The Home Insurance Building, czterdziestodwumetrowy budynek uznawany przez historyków za pierwszy drapacz chmur, nikt chyba nie myślał, że niebotyki, jak kiedyś nazywano wielokondygnacyjne budowle, zdominują krajobrazy największych miast świata.

Pierwotnie kojarzone z architekturą Stanów Zjednoczonych, drapacze chmur szybko pojawiły się w innych miejscach świata. Obecnie, najwięcej wieżowców powstaje w Azji, głównie w Chinach, Japonii i na Bliskim Wschodzie - w Azji znajduje się 116 spośród 144 istniejących w 2019 roku budynków powyżej 300 metrów wysokości; 22 mieszczą się w Dubaju[1].

Z każdym rokiem buduje się coraz więcej coraz wyższych wieżowców, nawet pomimo pandemicznych trudności sektor budowalny nie zwalnia. W samym 2019 roku do użytku oddano 26 wież z wysokością przekraczającą 300 metrów; raporty pokazują też, że z roku na rok rośnie liczba realizacji o wysokości co najmniej 200 metrów[2].
Zielone oblicze Chmielnej

Kompleks biurowo-usługowy Varso Place mieści się przy ulicy Chmielnej w centrum Warszawy i składa się z trzech budynków: niższych Varso 1 i Varso 2 oraz ponad pięćdziesięciopiętrowej Varso Tower. Wieżę zaprojektował zespół Foster + Partners, za Varso 1 i Varso 2 odpowiada pracownia HRA Architekci. Oprócz samych budynków, zadbano także o okalającą je przestrzeń publiczną - zrewitalizowano ulicę Chmielną, m.in. przez nasadzenie prawie osiemdziesiąt drzew, a parter kompleksu będzie otwarty dla wszystkich.

Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2016 roku, zakończą się w 2021 roku. Varso oferować będzie nie tylko dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych, ale również pomieści w sobie restaurację i hotel. Dostępne będą również dwa tarasy widokowe; pierwszy na 49 kondygnacji, drugi na 53. Roztaczać będzie się z nich widok na całą Warszawę i jej okolice.

Efektywność energetyczna budynków Varso 1 i Varso 2 w połączeniu z dbałością o komfort i zdrowie użytkowników przełożyły się na najwyższą z możliwych ocenę „Outstanding" w certyfikacji BREEAM. Kompleks uzyskał również precertyfikat WELL Core & Shell. W obiektach Varso 1 i Varso 2 przewidziano m.in. stacje do ładowania aut elektrycznych, oświetlenie stref wspólnych kontrolowane czujnikami ruchu czy system kontroli dostępu i klimatyzacji zarządzany przez BMS. Na dachach kompleksu przewidziano zielone tarasy dostępne dla pracowników. W wieży Varso zaproponowano parking dla 250 rowerów wraz z odpowiednią infrastrukturą dla rowerzystów oraz podobne rozwiązania instalacyjne jak w niższych budynkach. Rodzaj i zakres rozwiązań proekologicznych były analizowane na wczesnym etapie projektu w celu wybrania najkorzystniejszych.

Varso 1 i Varso 2 to budynki o szklanych fasadach wpuszczających maksimum światła dziennego, mają odpowiednio 19 i 21 kondygnacji i są połączone przeszklonym łącznikiem. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania zmniejszające wpływ budynku na środowisko naturalne oraz zredukowano jego emisję gazów cieplarnianych. Na fasadzie zainstalowano szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE SKN 176II, produkowane przez firmę Saint-Gobain Building Glass Polska. W kompleksie użyto uchylne zespolenia dwukomorowych, zapewniając stały dostęp świeżego powietrza.

Dbałość o środowisko nie musi oznaczać redukcji komfortu przebywających we wnętrzu budynku ludzi - mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska - Zastosowane w Varso wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne z jednej strony zapewniło odpowiednią ilość światła dziennego, z drugiej strony ograniczyło ciepło, które przedostaje się przez szkło z energii słonecznej. Pozwoliło to na stworzenie przestrzeni, która wpływa pozytywnie na efektywną pracę.

Architektura oraz zastosowane w kompleksie rozwiązania przyczyniły się do uznania Varso Place za jeden z piętnastu najlepszych i najciekawszych powstających polskich biurowców przez redakcję Property Design[3]. Kompleks stanie się też żywym elementem tkanki miejskiej poprzez wprowadzenie w przyziemie budynku funkcji usługowe i handlowych, przez co obiekt otworzy się na okolicznych mieszkańców i będzie tętnił życiem także w godzinach popołudniowych. Zespół budynków VARSO pozwoli przywrócić tej części Warszawy jej przedwojennego ducha wyrażonego w nowoczesnej formie.

źródło: Saint-Gobain Building Glass Polska[1] https://www.urban-hub.com/buildings/rising-in-the-east-asia-leads-the-way-in-supertall-skyscraper-construction/

[2] http://www.skyscrapercenter.com/year-in-review/2019/

[3] https://www.propertydesign.pl/architektura/104/top_15_bryly_biurowe_ktore_odmienily_krajobraz_polskich_miast_w_2020_roku,32195_4.html