PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-05-26
Systemy oddymiania w budynku centrum handlowego Loop5
Projektując centrum handlowe Loop5 postawiono na perfekcję, zarówno w wyglądzie jak i w kwestiach zabezpieczeń przeciwpożarowych.

D+H Polska Sp. z o.o.
ul. Polanowicka Północna 8
51-180 Wrocław

tel. 71 323 52 50
fax 71 323 52 40
dh-polska@dh-partner.com
www.dhpolska.pl

» więcej o firmie

Centrum handlowe Loop5 jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych, zlokalizowanych w okolicach Frankfurtu. Jego elegancka i jednocześnie zachwycająca lekkością fasada, pełna łagodnych i opływowych krzywizn, zwieńczona jest szklano-stalową konstrukcją, dodatkowo podkreślającą otwarty charakter centrum. Jednak Loop5 zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swój pełen uroku wygląd - zastosowane w nim systemy oddymiania firmy D+H pozwalają zapewnić komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Budowę znajdującego się w Weiterstadt centrum handlowego Loop5 zakończono w październiku 2009 roku, dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że zarówno jego wygląd, jak i zastosowane rozwiązania technologiczne tchną nowoczesnością. W jego łagodnych, można by rzec aerodynamicznych, kształtach widać wyraźną inspirację lotnictwem, co niewątpliwie ma związek ze znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie portem lotniczym we Frankfurcie. Jednak nie tylko zewnętrzny kształt budynku nawiązuje do wolności związanej z lataniem - wnętrze bowiem zostało zaprojektowane w taki sposób, by tworzyć luźną i otwartą atmosferę. Efekt ten jest spotęgowany przez filigranową, stalowo-szklaną konstrukcję dachu, która dodatkowo zwiększa optycznie wnętrze i daje efekt nieskrępowanej niczym przestrzeni. Dach ten, o wymiarach 70 x 25 metrów, stanowi rozwinięcie klasycznej, siodłowej konstrukcji dachu, tworząc nachylone części boczne, wyglądem przypominające skrzydła. Dodatkowo, część pasażu jest oświetlona naturalnym światłem słonecznym, co jest zasługą jasnego, szklanego świetlika w kształcie beczki o powierzchni prawie 1.000 metrów kwadratowych. Jednak oprócz efektu wizualnego, konstrukcje te mają jeszcze inną funkcję, a mianowicie stoją na straży bezpieczeństwa i komfortu osób znajdujących się w budynku. Zastosowanie ultranowoczesnych rozwiązań firmy D+H pozwoliło stworzyć system wentylacji oraz oddymiania, który w razie pożaru szybko i skutecznie odprowadzi dym i szkodliwe gazy ,powstałe w wyniku działania ognia. Osiągnięto to, poprzez zamontowanie w 90 spojlerach dachowych aż 180 napędów, kontrolowanych przez pięć central oddymiania RZN43xx-E. Ze względu na duże rozmiary i wagę pojedynczego okna (1,5mx1,5m powierzchni i 150 kg wagi), użyte napędy muszą wykazywać się wyjątkowo dużą siłą ściskania i ciągnięcia, dlatego też zdecydowano się na napędy zębatkowe ZA 85 firmy D+H, które dysponując siłą aż 1500 N, bez problemu radzą sobie z nawet najbardziej wymagającymi oknami. Dodatkowo, systemy napędów ZA mają możliwość indywidualnego programowania funkcji wentylacji, zapewniając duży komfort dzięki bardzo cichej pracy i niskiemu zapotrzebowaniu na energię.


Dwa obszary pasaży handlowych są oświetlone światłem naturalnym
przenikającym przez jasny szklany dach, fot. D+H

Jednak same napędy okienne umieszczone w przeszklonym dachu budynku Loop5 nie wystarczą, by mówić o kompleksowym zabezpieczeniu w przypadku pożaru. Projektując system oddymiania, specjaliści z firmy D+H uwzględnili również instalacje dźwigowe - windy zabezpiecza aż jedenaście systemów Lift Smoke Control Premium, które zapewniają stałą kontrolę powietrza i oddymianie szybów. Zastosowanie dodatkowej czujki dymu na głównym poziomie ewakuacyjnym windy, przewiduje alternatywny poziom ewakuacyjny. Takie rozwiązanie gwarantuje, że w przypadku pożaru kabina dźwigu zjedzie na bezpieczny poziom. Dzięki integracji systemów LSC Premium z systemem sterowania, reakcja na ewentualne zagrożenie jest niemal natychmiastowa, co w przypadku zamkniętych przestrzeni jest wyjątkowo ważne dla potrzeb ewakuacji.


90 okien, z których każde jest wyposażone w dwa napędy zębatkowe ZA 85
firmy D+H, gwarantuje bezpieczne oddymianie w razie pożaru

fot. D+H

Projektując centrum handlowe Loop5 postawiono na perfekcję, zarówno w wyglądzie jak i w kwestiach zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dzięki zastosowaniu rozwiązań systemowych firmy D+H, budynek centrum handlowego Loop5 pozwala nam nie tylko cieszyć się pięknem architektury współczesnej, ale również daje nam poczucie bezpieczeństwa. A przecież to właśnie połączenie tych dwóch cech, jest często nadrzędnym celem przyświecającym architektom.

Zdjęcie główne:
Klienci części gastronomicznej centrum handlowego Loop5 mają niebo na wyciągnięcie ręki,
fot. D+HGrupa D+H, posiada w swojej ofercie produkty z zakresu zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz naturalnej wentylacji, które dzięki nieustannym działaniom badawczo-rozwojowym, prowadzonym przez firmę, należą do najnowocześniejszych na rynku. Produkty D+H znane są w Polsce już od ponad 15 lat, a w 2000r. utworzone zostało oficjalne przedstawicielstwo grupy D+H na Polskę. D+H Polska gwarantuje swoim Klientom kompleksową obsługę serwisową na wszystkich etapach, począwszy od projektowania systemów i sprzedaży urządzeń, poprzez instalację, konserwację systemów, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, profesjonalne doradztwo techniczne oraz szereg szkoleń dla projektantów i instalatorów. Firma D+H Polska posiada sześć Oddziałów Regionalnych: w Stargardzie Szczecińskim, Gdańsku, Zabrzu, Poznaniu, Warszawie i Łodzi.

źródło: D+H