PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-09-04
W Gdańsku powstał pierwszy hybrydowy dom zaprojektowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort
Przy realizacji budowy wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że ...

Saint-Gobain Building Glass Polska
ul. Szklanych Domów 1
42-530 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 295 40 00
fax 32 295 41 08
www.saint-gobain-glass.com

» więcej o firmie

Do niedawna domy samodzielnie zapewniające sobie energię elektryczną wydawały się być wymysłem pisarzy fantasy, a budownictwo energooszczędne kojarzone było z modą, prestiżowymi inwestycjami i dużymi nakładami finansowymi. W Polsce dzisiaj takie rozwiązania stają się standardem, a nawet stylem życia na który decyduje się coraz więcej Polaków. Komfort ciszy i bezpieczeństwa, niższe czy nawet zerowe rachunki za energię i ogrzewanie, ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania to tylko niektóre zalety domów niskoenergetycznych.

W Gdańsku, w dzielnicy Osowa, powstał właśnie pierwszy dom hybrydowy zasilany energią odnawialną, realizowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort. Przy realizacji budowy wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że koszty utrzymania domu mogą być niższe nawet o 40%, w porównaniu do budynków standardowych.


Jestem przekonany, że budowa komfortowych i energooszczędnych domów przyszłości, to wielka szansa nie tylko na podniesienie standardów budownictwa mieszkaniowego, ale również na podniesienie standardów życia i odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do źródeł energii. Nic tak nie przekona inwestora do użycia konkretnych rozwiązań jak pokazanie ich w praktyce. Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce - mówi Benedykt Korduła, lider projektu Saint-Gobain.Multi-Comfort

Przy budowie  zostały wykorzystane najwyższej jakości produkty marek Grupy Saint-Gobain: ISOVERr, Weber, Rigips, PAM, Glassolutions oraz Ecophon. Dzięki temu dom jest nie tylko energooszczędny i przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza.


Ponadto zastosowano w tym domu najnowocześniejsze rozwiązania redukujące zużycie energii czy wręcz produkujące energię jak pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Jak w każdym domu niskoenergetycznym elementem niezbędnym jest system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Źródłem ciepła w domu będzie ciepło energii zawartej w gruncie, pobieranej i przetwarzanej przez pompę ciepła, przy niewielkim udziale energii elektrycznej. Woda użytkowa będzie podgrzewana przez system kolektorów słonecznych, zlokalizowanych na dachu. Zainstalowane panele fotowoltaiczne będą przetwarzać odzyskaną energię słoneczną na prąd, który posłuży do zasilania małych urządzeń w gospodarstwie domowym. Dodatkowo ścieki bytowe odprowadzane są do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane będą od wody, a woda podczyszczana. W domu zainstalowany jest również system pozwalający na magazynowanie deszczówki, którą można wykorzystać przy pracach ogrodowych.

Budowa takiego domu jest średnio o 10-20 procent droższa niż tradycyjnych, jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do ich budowy mogą się zwrócić już w ciągu kilku lat. Miesięczny koszt utrzymania (ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna oraz wywóz śmieci) to wydatek w wysokości ok. 200 zł.


Agnieszka Maciąg - ambasadorka programu Multi-Comfort

Budowa tego nowoczesnego domu trwała około  11 miesięcy. Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki WEBER. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,13 W/m2K . Ważnym elementem konstrukcji domów niskoenergetycznych jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Dzięki zastosowaniu produktów marki ISOVER, możliwe jest zachowanie przyjemnego ciepła zimą i komfort  przed letnimi upałami. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m2K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. W ten sposób wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m2K. Komfort akustyczny został zapewniony za sprawą izolacji ISOVER, systemów suchej zabudowy marki Rigips oraz sufitów i paneli ściennych marki ECOPHON. Systemy Rigips i ECOPHON ograniczają przenoszenie hałasu pomiędzy strefą dzienną, w której znajduje się salon oraz jadalnia a nocną strefą relaksu i odpoczynku ­­- mówi Grzegorz Ogierman, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort.

Dzięki kompleksowemu podejściu, normy przyjęte w projekcie Saint-Gobain Multi-Comfort spełniają wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym. Dlatego wszyscy inwestorzy, którzy wybiorą rozwiązanie Multi-Comfort mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. zł.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Domy Hybrydowe we współpracy z Grupą Saint-Gobain.

Standard Saint-Gobain Multi-Comfort - więcej niż tylko energooszczędność

Program Multi-Comfort to kompleksowe rozwiązanie, opracowane na podstawie wyników wieloletnich badań prowadzonych w laboratoriach Saint-Gobain. Jego założenia opierają się na 7 zasadach, których spełnienie daje gwarancję komfortowego użytkowania, przy zapewnieniu oszczędności.

Komfort ekonomiczny:

Standard Multi-Comfort oznacza dla użytkowników szereg korzyści ekonomicznych. Potwierdza to ekspertyza Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Dodając do siebie wartość budowy domu Multi-Comfort oraz koszt ogrzewania w okresie eksploatacji budynku, użytkownicy mogą liczyć na realne zyski. Naszym celem jest osiągnięcie zapotrzebowania na energię pierwotną dla budynku o niemal zerowym zużyciu energii (NZEB). Akty wykonawcze europejskiej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków określają ten poziom dla Polski na 29 kWh/m2. Warto jeszcze wspomnieć, że o tym, że budynki w standardzie Multi-Comfort charakteryzują się wyższą wartością rynkową w momencie sprzedaży. Jakość budownictwa i niskie koszty ogrzewania stanowią ważne argumenty dla kupujących budynki, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Komfort termiczny:

Odczucie komfortu termicznego zależy m.in. od naszego ogólnego samopoczucia, ubioru czy stopnia aktywności fizycznej. To elementy, na które Multi-Comfort nie ma wpływu. Istnieją jednak czynniki fizyczne decydujące o postrzeganiu otoczenia jako komfortowego termicznie. Pierwszy z nich to różnica temperatur w poszczególnych miejscach pomieszczenia- nie powinna być wyższa niż 3°C. Przykładowo, jeśli temperatura wewnętrznej strony ściany zewnętrznej i temperatura zmierzona na środku pokoju będą się różnić o więcej niż 3°C, będziemy odczuwać dyskomfort. W takim miejscu podczas stania czy siedzenia będziemy mieć nieprzyjemne wrażenie, jakby wiało nam po plecach.

Kolejne zjawisko to szybkość przemieszczania się powietrza w pomieszczeniu. Latem nie powinna być ona większa niż 0,2 m/s, a zimą 0,15 m/s. Ważne jest jeszcze zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza. Pamiętajmy, że jakość powietrza i odpowiednia jego wilgotność zapobiegną powstawaniu grzybów i pleśni, które mają bardzo niekorzystny, alergizujący wpływ na nasze zdrowie.

Wykorzystanie naszego standardu gwarantuje Państwu spełnienie tych wymagań na najwyższym poziomie.

Komfort akustyczny:

Ściany i stropy w budynkach Multi-Comfort projektowane są tak, aby zapewnić optymalny poziom dźwięku w pomieszczeniach. Zminimalizowanie hałasu dotyczy wszystkich źródeł jego powstawania: na zewnątrz i wewnątrz domu, spowodowanego przez upadające przedmioty, stawiane kroki czy pracę sprzętów AGD. Poziom dźwiękochłonności w budynkach projektowanych według standardu Multi-Comfort wynosi minimum 58 dB dla ścian zewnętrznych a 38 db dla ścian wewnętrznych.

Komfort dobrej jakości powietrza

Dobra jakość powietrza to subtelna równowaga pomiędzy odpowiednią wentylacją, temperaturą, wilgotnością i doświetleniem. Budynki w standardzie Multi-Comfort są wyposażone w materiały gwarantujące właściwy mikroklimat. Gwarancja szczelności przegród oraz zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją zapewniają należytą wilgotność oraz odzyskiwanie energii przy wymianie powietrza na świeże na poziomie 80%. Aby móc cieszyć się optymalnym dla zdrowia mikroklimatem, koniecznie trzeba zadbać o stosowne rozwiązania już na etapie projektu.

Komfort bezpieczeństwa

Saint-Gobain oferuje szeroki wachlarz systemów budowlanych, których odporność ogniowa została przebadana i potwierdzona właściwymi dokumentami. Produkty ISOVER i RIGIPS posiadają klasę ogniową A1 oznaczającą produkty niepalne i gwarantujące komfort bezpieczeństwa dla całej rodziny.

Komfort estetyki

Pragniemy żyć w harmonii z naturą, w pięknych i jasnych pomieszczeniach. Obalamy mit, że budynki niskoenergetyczne muszą być brzydkie. Projekty domów Multi-Comfort są estetyczne, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Odpowiednie przeszklenia zapewniają wysoki poziom światła dziennego i doskonałą przestrzeń wewnątrz, w której czujemy się wolni i zrelaksowani.

Komfort ekologiczny

Troska o środowisko naturalne leży w gestii każdego z nas, dlatego warto upewnić się, że nasz dom spełnia najwyższe standardy ekologiczne już od pierwszych chwil związanych z budową. Produkty Saint-Gobain posiadają deklaracje środowiskowe oraz atesty ekologiczne, są wytwarzane z naturalnych materiałów i z przetwarzania surowców wtórnych, np. stłuczki szklanej. W procesie użytkowania budynki zużywają niewielką ilość energii.

Jak pokazuje „Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków", opracowana przez zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego, od 2000 roku sukcesywnie rośnie liczba osób zadowolonych z warunków mieszkaniowych w Polsce.

Składa się na to wiele czynników, ale wierzymy, że również konsekwentne działania Grupy Saint-Gobain mają w tym niebagatelny udział.

Z roku na rok rośnie również świadomość Polaków na temat energooszczędności i budownictwa niskoenergetycznego. Coraz częściej decydujemy się na tego rodzaju rozwiązania nie tylko ze względów finansowych związanych z obniżeniem kosztów eksploatacji i ogrzewania. Zauważamy walory i korzyści związane z wygodą, zdrowiem i ekologią.

Opracowany przez Saint-Gobain standard „Multi-Comfort" jest odpowiedzią ma rosnące potrzeby konsumentów w zakresie mieszkalnictwa. Program pozwala osiągnąć maksymalny poziom komfortu przy zachowaniu korzystnego bilansu ekonomicznego. Odpowiednie zestawienie sprawdzonych materiałów i innowacyjnych technologii zapewnia maksymalnie wysoki standard życia skupionego na 7 płaszczyznach - komfortach: ekonomicznym, termicznym, akustycznym, estetycznym,  bezpieczeństwa, jakości powietrza a także komforcie ekologicznym.

źródło: Saint-Gobain