PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-07-20
Nowoczesna architektura dydaktyczna – przyjazna studentom i środowisku
Przeszklenia białostockiej auli widowiskowej nadają jej atrakcyjny wygląd zewnętrzny i zapewniają komfortowe wnętrza.

Pilkington IGP Sp. z o.o.
ul. Wołoska 18
02-675 Warszawa

tel. 22 548 75 01
fax 22 548 75 55
igp@pl.nsg.com
www.pilkington.pl

» więcej o firmie

Nowa aula Uniwersytetu w Białymstoku została zaprojektowana w trosce nie tylko o estetykę budynku, ale też o jego funkcjonalność i jak najmniejszy wpływ na środowisko. Odpowiednio dobrane przeszklenia pozwoliły uzyskać efekt odbijającego się w elewacji lasu, a jednocześnie sprzyjającą nauce przestrzeń wewnętrzną - doświetlone sale dydaktyczne, optymalną temperaturę i ochronę przed hałasem.

Aula Widowiskowo-Dydaktyczna Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, mieści scenę, widownię, pracownie: teatralną, muzyczną i plastyczną, a także sale wykładowe i kawiarnię. Budynek zaprojektowany przez zespół architektów z pracowni PW Arkon oraz Meteor Architects to przykład nowoczesnej architektury, której forma i zastosowane materiały idealnie wpisują się w otaczający krajobraz.

Budynek wyróżnia frontowa fasada zbudowana z pionowych pasów miedzianej blachy, rytmicznie przedzielanych pasami przeszkleń. „Położenie auli na styku przestrzeni zurbanizowanej i terenów zielonych było dla nas największą inspiracją" - mówi Bogdan Pszonak z Meteor Architects, współautor koncepcji. „Rytm i zmieniająca się kolorystyka miedzi, a jednocześnie odbijające się w refleksyjnych przeszkleniach drzewa, stylistycznie nawiązują do znajdującego się na przeciwko Lasu Zwierzynieckiego". Pozbawioną detali tylną część budynku wykonano z betonowej cegły, łącząc ją wizualnie z pozostałymi budynkami uczelnianymi. Zastosowane w obiekcie przeszklenia - na fasadzie, dachu, klatce schodowej czy łączniku - zostały odpowiednio dobrane pod kątem walorów estetycznych oraz korzyści użytkowych, takich jak odpowiednie doświetlenie wnętrz, ochrona akustyczna oraz niższe koszty eksploatacji.


fot. Pilkington Polska

Edukacja w zgodzie z naturą

Miedziano-szklana fasada położona jest od południowo-wschodniej strony, co wiąże się z dużym nasłonecznieniem w okresie letnim. Aby zapewnić optymalną temperaturę w znajdujących się w tej części budynku salach wykładowych, holu czy kawiarni, zastosowano szkło przeciwsłoneczne, które zabezpiecza wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń. Na fasadzie wykorzystano ponad 300 mkw. hartowanego, refleksyjnego szkła Pilkington Eclipse AdvantageTM Clear T, które pozwala na uzyskanie zamierzonego efektu odbijających się w elewacji drzew. Szkło zostało zespolone z niskoemisyjnym szkłem laminowanym Pilkington OptilamTM Therm S3. Dzięki takiej konfiguracji przeszklenia fasady zyskały niski współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 1,1 W/m2K, zapewniający wysoką izolację cieplną.

Ten sam rodzaj szkła przeciwsłonecznego zastosowano w pasach nieprzeziernych, łącząc je ze szkłem emaliowanym o szarej bazaltowej barwie.

Wnętrza pełne światła

Źródłem światła dziennego w budynku są również dwa świetliki dachowe podnoszące komfort i warunki edukacji. „Umieszczony w dachu podłużny świetlik przecina budynek wzdłuż głównego korytarza, niemal na całej długości, a dzięki przebiciom w stropach umożliwia dostęp światła dziennego do wszystkich trzech kondygnacji" - wyjaśnia Bogdan Pszonak. „Drugi świetlik zapewnia bardzo dobre warunki pracy w sali plastycznej, gdzie odpowiednie oświetlenie odgrywa istotną rolę". Aby zapewnić maksymalną przejrzystość świetlików, wykonano je z hartowanego szkła samoczyszczącego Pilkington ActivTM Clear T. Specjalna powłoka na szkle, pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego zawartego w świetle dziennym, rozkłada zanieczyszczenia organiczne. Uwolniony brud w czasie deszczu zmywany jest z powierzchni szkła. Rozwiązanie ogranicza zużycie wody wodociągowej, wykorzystywanej do mycia przeszkleń i doskonale wpisuje się w koncepcję budynku przyjaznego naturze.


fot. Pilkington Polska

Szkło znalazło zastosowanie także w przeszkleniu korytarza, łączącego nową aulę z budynkami uczelni. Projektanci zdecydowali o zastosowaniu tu szkła profilowego Pilkington ProfilitTM. Pionowe pasy łącznika nawiązują do wertykalnych linii fasady, a ich kolorystyka idealnie koresponduje z szarym betonem. To samo szkło w układzie poziomym wykorzystano do oszklenia klatki schodowej budynku, nadając całości elegancki spójny charakter.

Komfort pracy twórczej

Przeszklenia białostockiej auli widowiskowej nadają jej atrakcyjny wygląd zewnętrzny i zapewniają komfortowe wnętrza. Są przy tym w pełni bezpieczne. Na fasadzie i dachu zastosowano połączenie szkła hartowanego o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej ze szkłem laminowanym, które w momencie uderzenia pozostaje nienaruszone lub rozpada się w sposób bezpieczny, nie powodując zranienia. Laminowane szkło stanowi też dodatkową barierę dźwiękową, zapewniającą ograniczenie hałasu docierającego z zewnątrz. W połączeniu ze znajdującymi się w auli przesuwnymi ścianami akustycznymi, pozwalającymi dowolnie aranżować przestrzeń, rozwiązanie zapewnia wysoki poziom izolacji dźwiękowej, niezbędnej dla odbywających się tu wykładów, konferencji, przedstawień teatralnych czy koncertów.

Odpowiedni dobór materiałów i rozwiązań w budynku został doceniony w Polsce i za granicą. Aula Widowiskowo-Dydaktyczna w Białymstoku była nominowana do prestiżowej nagrody na najlepszy polski budynek „Bryła roku 2013", a także zauważona i zaprezentowana przez portal Architizer.



Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych działając w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2015 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,8 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 39% zrealizowano w Europie, 25% w Japonii, 18% w Ameryce Północnej, a 18% w pozostałych częściach świata.

 

źródło: Pilkington