PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2016-09-08
Edgetech bierze udział w dużych projektach
Zaletą elastycznych, piankowych ramek dystansowych Super Spacer® jest w szczególności różnorodność form, które można odpowiednio dopasować do ...

Edgetech Europe GmbH
Gladbacher Strasse 23
52525 Heinsberg, Deutschland

tel. +49 (0)2452.964
fax +49 (0)2452.96491.11
info@edgetech-europe.com
www.superspacer.com

» więcej o firmie

W 2011 roku spółka Edgetech Europe GmbH otworzyła zakład produkcyjny w Heinsberg. W zakładzie tym, podobnie jak w zakładach zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii i w USA, produkowane są systemy elastycznych, piankowych ramek dystansowych Super Spacer®. Ich zaletą jest w szczególności różnorodność form, które można odpowiednio dopasować do przeszkleń nawet o wymiarach nienormatywnych, czego dowodem są liczne innowacyjne „perełki" wśród inwestycji architektonicznych.


Otwory przypominające skrzela w fasadzie Filharmonii nad Łabą
Photo credits: (mijeshots)/123RF

Oszczędność połączona z dyskretną optyką

Joachim Stoss, który w 2013 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego Edgetech, niezwykle pozytywnie podsumowuje pięć lat działania zakładu produkcyjnego w Heinsberg. „Kiedy startowaliśmy z własną produkcją na terenie Niemiec, system Super Spacer® był bardzo modny, dzisiaj z kolei wyznaczamy trendy w zakresie technologii Ciepłej Ramki", wyjaśnia Joachim Stoss, czego dowodem są również imponujące dane liczbowe. Roczna, globalna produkcja wszystkich trzech zakładów produkcyjnych wynosi średnio ponad 300 mln metrów, co przekłada się na obroty plasujące firmę Edgetech wraz ze spółką dominującą Quanex na wiodącej pozycji wśród producentów ramek dystansowych. Wielu znanych producentów szkła termoizolacyjnego wyposażyło swoje linie produkcyjne w automatyczne instalacje do aplikacji systemu Spacer. Zgodnie z opinią dyrektora zarządzającego, ten ogromny sukces należy zawdzięczać dwom głównym czynnikom: system umożliwia uzyskanie maksymalnej oszczędności podczas produkcji szyb zespolonych oraz bardzo precyzyjną ręczną i automatyczną obróbkę, która spełnia najsurowsze wymagania pod względem efektywności energetycznej, wyglądu, kształtu i żywotności.


W düsseldorfskim Kö-Bogen zamontowano 2 200 m2
zaokrąglonych i termicznie zginanych szklanych konstrukcji
fasadowych z zastosowaniem ramek dystansowych Super Spacer®.

Wygięta konstrukcja szkła fasadowego w Kö-Bogen w Düsseldorfie

Wygięte elementy szklane w konstrukcji fasadowej i obróbce szkła są wyższą szkołą jazdy. Imponujące fasady o zaokrągleniach wklęsłych i wypukłych w düsseldorfskiej budowli Kö-Bogen, wykonane z kamienia naturalnego i szkła, stanowiły Black Box projekt dla specjalisty w zakresie obróbki szkła i dla konstruktora fasad - w tym przypadku Döring Glas z Berlina i Lindner Group z Arnstorf. Po intensywnej fazie projektowej, obfitującej w liczne próby i testy, powstało rozwiązanie techniczne, które wszystkim zainteresowanym odpowiadało zarówno pod względem architektonicznym, jak pod kątem zasad techniki budowlanej. Znaczenie ramek dystansowych w projekcie tej wielkości - prawie 15 000 m2 powierzchni fasady, w tym 2 200 m2 wykonane ze specjalnego, zaokrąglonego i zgiętego szkła, otulającego szkielet elewacji - wyjaśnia Christoph Rubel, ekspert od spraw technicznych w Heinsberg. „Elementy szklane zostały sklejone zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej, przy czym zewnętrze klejenie stanowi mechaniczne zabezpieczenie. Klejone łączenia szkła wymagają odpowiedniego gazowego uszczelnienia silikonowego, odpornego na promieniowanie UV. Dzięki systemowi Super Spacer® T-SpacerTM Premium Plus ponownie zdaliśmy test zgodności z normą EN 1279 w zakresie popularnych silikonów do szkła termoizolacyjnego. A to oznacza, że spełniamy bardzo rygorystyczne wymogi obowiązujące w obróbce strukturalnych elementów z szyb zespolonych. Na potrzeby budowli w Düsseldorf wyprodukowano 2 200 m² szkła termoizolacyjnego o różnych krzywiznach i szerokości elementów od 2,70 m oraz wysokości maks. 5,60 m. Firma specjalizująca się w obróbce szkła może podjąć się takiego zadania jedynie korzystając z elastycznych ramek dystansowych, które mogą dopasować się do każdego najwymyślniejszego kształtu szkła i które można zamontować z dokładnością co do milimetra na automatycznej linii produkcyjnej, zapewniając równoległość szyb".


Szklane drzwi i okna w Meczecie Szejka Zayeda, Abu Dhabi

Otwory przypominające skrzela w Filharmonii nad Łabą

Niemal te same zalety ramek dystansowych Super Spacer® uwidaczniają się w wyjątkowej konstrukcji fasady Filharmonii nad Łabą w hamburskim Hafencity. Renomowani architekci szwajcarscy Herzog & deMeuron zaprojektowali „rozciętą, wymodelowaną i ponacinaną" salę koncertową połączoną z hotelem i zespołem apartamentów, tworząc tym samym połączenie między wnętrzem a tym, co na zewnątrz. W ten sposób w obrębie fasady z szyb zespolonych powstały przed hotelem szczeliny przypominające skrzela. Tworzą je wybrzuszone krawędzie boczne, połączone bezpośrednio z płaskimi elementami szyb zespolonych. Skrzydła wentylacyjne zamykają te powierzchnie ościeży i umożliwiają rozkoszowanie się przez gości hotelowych odgłosami i zapachami dobiegającymi z portu. W ramach projektu zamontowano prawie 2 200 elementów fasadowych. Sferycznie zaokrąglone elementy fasadowe ze szkła termoizolacyjnego, znajdujące się przede wszystkim w strefie hotelu i backstage, wykonano z użyciem elastycznego systemu Super Spacer® TriSealTM Premium Plus. Ze względu na wyeksponowane położenie fasada musi oprzeć się nawet bardzo silnym powiewom wiatru. Dlatego też specjalista od systemów fasadowych Gartner z Gundelfingen poddaje szklane elementy elewacyjne serii kompleksowych testów wytrzymałościowych. Podczas takich testów wiatr wiejący z prędkością 150 km/h wywiera nacisk na szyby o sile ponad 600 paskali, a dodatkowo szkło musi zmierzyć się z ulewnymi opadami w ilości dwóch litrów na minutę na metr kwadratowy i z uderzeniami wahadłowymi. Systemy Super Spacer® TriSealTM udowodniły, że nie straszne są im jeszcze większe obciążenia podczas wykonywanych testów symulacji huraganu o prędkości wiatru 350 km/h przy ciśnieniu dodatnim oraz przy prędkości wiatru 395 km/h przy występującym zjawisku zasysania. Christoph Rubel tak wyjaśnia ten fenomen: „W przypadku okna ze sztywną ramką dystansową tworzy ona ostry kant w uszczelnieniu krawędzi powyżej określonego obciążenia ściskającego, który może doprowadzić do pęknięcia szkła. Elastyczna ramka dystansowa zapewnia również elastyczne uszczelnienie krawędzi, dzięki czemu wyeliminowane zostaje ryzyko pęknięcia w tym miejscu.


Szklane drzwi i okna w Meczecie Szejka Zayeda, Abu Dhabi

Dowolność kształtów w Meczecie Szejka Zayeda

Już w kilka lat po ukończeniu tej budowli Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi, jeden z największym meczetów na świecie, stał się atrakcją odwiedzaną codziennie przez tysiące turystów. Świątynia, zainspirowana kulturą mauretańską, otomańską, mamelucką i indo-islamską, urzeka nie tylko kunsztem rzemieślników, ale również okazałością i zdobieniami: największa na świecie marmurowa mozaika, zdobiąca dziedziniec wewnętrzny, największy na świecie dywan z Iranu, największy na świecie żyrandol wykonany z kryształów Swarovskiego, ręcznie wykonane płytki ceramiczne z Izniku, drogocenna wewnętrzna mozaika florencka układana techniką Pietra Dura, wszystko skąpane w marmurze i złocie płytkowym.


Szczegółowe zdjęcie Kö-Bogen, Düsseldorf

„Takie zlecenie można otrzymać tylko raz w życiu", rozmarzył się Heiner Berizzi, dyrektor zarządzający Alubat FZCO w Dubaju, myśląc o pracach wykonywanych w meczecie. Alubat dostarczył i zainstalował w świątyni 5 000 m2 szkła o 2 500 przeróżnych kształtach. Skorzystano również ze specjalnego asortymentu i rozmiarów Super Spacer®, które nawet doświadczonych specjalistów od ramek dystansowych zaskoczyłyby niecodziennością. Niemieccy eksperci Edgetech przybyli na miejsce budowy, aby służyć poradą i wsparciem w kompleksowych testach materiałowych. Przecież nie można było pozwolić sobie na to, aby podczas montażu doszło np. do wypaczenia konstrukcji aluminiowej dźwigającej 17-tonowe szklane drzwi przesuwne. Berizzi tak wspomina współpracę: „Bez systemu Super Spacer® niemożliwe byłoby praktycznie zamontowanie w meczecie takich misternych elementów szklanych. Takie różnorodne kształty połączone ze sztywnymi ramkami dystansowymi wymagałyby ogromnego nakładu czasu i żmudnej pracy. Przy takiej liczbie okien o wymyślnych kształtach potrzebowaliśmy ramek, które elastycznie dopasowałyby się do każdej geometrii, a ponadto byłyby odpowiednie dla warunków klimatycznych panujących w Abu Dhabi".

Photo credits
© GLASSOLUTIONS – Saint-Gobain Deutsche Glas GmbH
Photos: Olaf Rohl
Architect: Studio Daniel Libeskind, New York City
Project Developer:  die developer Projektentwicklung GmbH, Düsseldorf



Elastyczne systemy ramek dystansowych Super Spacer® firmy Edgetech są wytwarzane z pianek i odpowiadają za wydajność energetyczną ciepłej ramki w oknach z szybami termoizolacyjnymi. Pozwalają znacznie zredukować straty energii emitowanej na zewnątrz, w dużym stopniu zapobiegają kondensacji oraz przyczyniają się do wydłużenia okresu eksploatacji okna. Rocznie sprzedawanych jest średnio ponad 100 milionów metrów tych profili w 88 krajach na całym świecie.

Edgetech Europe GmbH z Heinsbergu to w 100% spółka zależna grupy Quanex Building Products Corporation (NYSE:NX) z siedzibą w Houston w stanie Teksas - światowego lidera w produkcji efektywnych systemów profili okiennych i drzwiowych, elastycznych ramek dystansowych do szyb termoizolacyjnych, uszczelniaczy modułów solarnych, drewnianych podłóg, profili sufitowych oraz krat okiennych i drzwiowych. Edgetech Europe GmbH jest dystrybutorem produktów na kontynencie europejskim oraz jednym z trzech światowych zakładów produkcyjnych Edgetech, który dysponuje 16 wytłaczarkami i zatrudnia 450 pracowników. Więcej informacji o systemach profili dystansowych Super Spacer® i technologii ciepłej ramki firmy Edgetech pod adresem www.superspacer.com.

źródło: Edgetech