PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2016-09-15
Testy akustyczne w domu energooszczędnym
Wyznacznikiem nowoczesnych domów jest wielowymiarowy komfort, odczuwalny nie tylko w kwestii efektywnego ogrzewania i chłodzenia ...

Saint-Gobain Construction Products Polska
ul. Okrężna 16
44-100 Gliwice

tel. 32 339 63 00
fax 32 339 64 44
recepcja@isover.pl
www.isover.pl

» więcej o firmie

Wyznacznikiem nowoczesnych domów jest wielowymiarowy komfort, odczuwalny nie tylko w kwestii efektywnego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale także w zakresie akustyki. Właściciele energooszczędnego domu postanowili sprawdzić, co w nim słychać, przeprowadzając badania in situ.

Właściciele jednorodzinnego domu w miejscowości Zielonki Wieś (woj. mazowieckie) jeszcze przed budową wyznaczyli sobie cel, aby był to budynek zarówno prosty i tani w utrzymaniu, jak i przyjazny dla zdrowia, czyli cichy, bezpieczny, nowoczesny - jednym słowem komfortowy. Z tego powodu na etapie projektowania uwzględniono kwestie technologiczne związane z energooszczędnością oraz zapewnieniem właściwej akustyki.


Aby zagwarantować jak najlepszą ochronę przed niepożądanymi dźwiękami w domu, należy ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasu poprzez montaż dobrej jakości materiałów dźwiękochłonnych (np. wełny mineralnej).  Przegrody oraz elementy budowlane muszą być odpowiednio zabezpieczone przed dźwiękami powietrznymi wewnętrznymi (rozmowy, muzyka, sprzęty AGD), zewnętrznymi (samochody, rozmowy na ulicy) oraz uderzeniowymi (kroki, upadające na ziemię przedmioty). Po wprowadzeniu do domu, właściciele wraz z firmą Isover, odpowiedzialną za izolację, zorganizowali przeprowadzenie badań akustycznych w celu weryfikacji poprawności zastosowanych rozwiązań.


Pomiary, obejmujące dwie fazy, wykonano w oparciu o polskie normy. W punktach pomiarowych, zlokalizowanych w pomieszczeniach, zarejestrowano, a następnie obliczono czas pogłosu. Następnie, w tych samych punktach dokonano pomiaru poziomu ciśnienia akustycznego w pomieszczeniach nadawczych i odbiorczych. We wszystkich przypadkach dokonano analizy tzw. 1/3 oktawowego widma szumu różowego. Do rejestracji i analizy wykorzystano m.in. analizator dźwięku, mikrofon pomiarowy, przedwzmacniacz mikrofonowy, kalibrator akustyczny i program obliczeniowy. Do prezentacji rezultatów przyjęto wartości średnie z 6 punktów pomiarowych.


Ściany działowe wykonane zostały w systemie suchej zabudowy. Dla uzyskania maksymalnej trwałości konstrukcji ścian, zastosowano profile metalowe o zwiększonej sztywności i odporności na zginanie. Ściany działowe zapewniają optymalną ochronę przed hałasem przy minimalnej grubości ściany możliwej do uzyskania dzięki wypełnieniu wełną mineralną szklaną ISOVER Aku-Płyta gr. 5 cm. Podczas pomiarów terenowych izolacyjności akustycznej ściany wewnętrznej otrzymano wskaźnik R'w = 44 (-2;-8) dB. Wymagania komfortu akustycznego zostały zatem spełnione.

Aby zwiększyć komfort akustyczny użytkowania podłóg, wykorzystano na międzypiętrowym żelbetowym stropie płyty izolacyjne z wełny szklanej ISOVER TDPT, na których wylano estetyczną warstwę dociskową w postaci wylewki samopoziomującej.

Ściany zewnętrzne wykonane zostały z bloczków silikatowych o grubości 18 cm, zaizolowane termicznie i akustycznie wełną mineralną skalną ISOVER Fasoterm NF gr. 40 cm. Ściany otynkowano w kolorze białym, na fragmencie pokryto płytkami naturalnego łupka. Elewacja budynku została zabezpieczona odpornym na zabrudzenia i zabezpieczonym na porastanie alg i glonów tynkiem silikonowym. Podczas przeprowadzonych pomiarów terenowych izolacyjności akustycznej otrzymano dla ściany zewnętrznej wskaźnik R'w = 53 (-2;-6) dB. Wymagania komfortu akustycznego w tym przypadku również zostały spełnione.

źródło: Isover