PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-09-10
Energooszczędne rozwiązania w budownictwie sportowym
Nowoczesne budownictwo sportowe kładzie nacisk na obniżenie kosztów eksploatacji i podniesienie walorów funkcjonalnych tego typu realizacji.

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie
Trudność może stanowić zrównoważenie kosztów budowy i korzyści płynących z zastosowania energooszczędnych technologii. Firma Schüco dostarcza kompletnych rozwiązań systemowych dla obiektów różnej skali, zróżnicowanych także pod względem cenowym.

Budownictwo sportowe obejmuje zarówno szkolne baseny, niewielkie hale sportowe jak i wielkie stadiony. Budowane obiekty różnią się wielkością i funkcjami jakie będą pełnić, jednak łączy je priorytet ekonomiczny. Planując obiekt rekreacyjno-sportowy inwestor powinien brać pod uwagę koszty jego utrzymania oraz przychody uzyskiwane z tytułu jego prowadzenia. Zakładając, że taki obiekt ma służyć społeczeństwu przez kilkadziesiąt lat, nie warto stosować tanich materiałów i technologii. Aż 1/3 wydatków stanowią opłaty za ogrzewanie i prąd elektryczny. Inwestycja w energooszczędne technologie budowlane może początkowo obciążyć budżet przedsięwzięcia, jednak zwraca się w postaci obniżonych kosztów utrzymania. Szanse na generowanie przychodów mają obiekty funkcjonalne, przyjazne i komfortowe dla klienta. Bogaty wybór asortymentu marki Schüco pomaga indywidualnie dobrać rozwiązania, bez względu na budżet inwestycji i charakter obiektu sportowego.


Skocznia narciarska Bergisel w Austrii z systemem fasadowym Schüco FW 50+
Fot. Schüco


Stadiony jutra
Ze względu na swój rozmiar ciekawe wyzwanie pod kątem architektonicznym stanowią stadiony. Poza oryginalną formą, dąży się do obniżenia kosztów eksploatacji tego typu obiektów, zwłaszcza, że często pełnią on także funkcje pozasportowe.


Widok stadionu BayArena z loży dla VIP-ów wykonanej w systemach Schüco,
Fot. Schüco


Modernizacja stadionu Weserstadion w Bremie to doskonały przykład na to, jak wykorzystanie technologii jutra wpływa na prestiż i funkcjonalność obiektu. W ramach rozpoczętej w 2008 roku modernizacji zmieniono między innymi wygląd zewnętrzny obiektu a także zwiększono jego pojemność do 42.334 miejsc. Weserstadion jest obiektem nowoczesnym i unikatowym ze względu na skalę wykorzystania energii solarnej. Na fasadach i w pokryciu dachu o powierzchni 16 tys. m2 rozmieszczono moduły fotowoltaiczne z ponad 200 tys. ogniw solarnych Schüco, które konwertują promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Wartość wytworzonej energii o mocy 1 MWp z powierzchni porównywalnej do dwóch boisk piłkarskich ma docelowo wynosić 840 tys. kilowatogodzin rocznie. Produkcja energii odnawialnej w takiej ilości przełoży się na ograniczenie emisji CO2 o 450 ton w skali roku.


Hala sportowa w Unlingen z nowymi oknami w systemie AWS 75 SI
Fot. Schüco


Inną nowoczesną inwestycją stadionową ukierunkowaną na podniesienie walorów użytkowych obiektu jest renowacja BayArena, gdzie na co dzień gra zespół Bayern Leverkusen. W ramach remontu wyburzono zachodnią część stadionu, aby w jej miejsce wybudować nowy główny budynek, który ma stanowić dodatkowy punkt widokowy. Wkomponowane w trybuny stadionu pomieszczenia loży dla VIP-ów zostały zaplanowane z myślą o widzach, którzy wolą oglądać mecz na stojąco. W przejściach wstawiono izolowane termicznie drzwi z serii Schüco ADS 70 HI, które zapobiegają stratom energii. W zachodniej części z przestrzenią komercyjną wstawiono innowacyjną fasadę słupowo-ryglową w systemie Schüco FW 50+.HI. Takie rozwiązanie pozwoli na maksymalne doświetlenie tej części budynku oraz nada obiektowi nowoczesny wygląd. Ciepła konstrukcja fasadowa została uzupełniona o okna aluminiowe Schüco AWS 70 BS.HI, estetycznie spójne z wyglądem konstrukcji słupowo – ryglowej, oraz system zewnętrznych żaluzji przeciwsłonecznych BEB 80.

Duży sukces małym kosztem
Stosowanie rozwiązań gwarantujących zmniejszenie kosztów eksploatacji jest szczególnie ważne w małych obiektach sportowych. Trwałe i sprawdzone systemy okienne Schüco pozwalają uzyskać przewidywane rezultaty modernizacji przy niewielkich nakładach finansowych. Inwestycja w niesprawdzone, najtańsze materiały nie wchodzi w grę, gdyż kolejne remonty obiektu to niepotrzebny wydatek.


Wnętrze pływalni Pfinzbad Philippsburg z zastosowaniem systemów aluminiowych Schüco
Fot. Schüco


Renowacja pływalni w Philippsburgu w Niemczech pokazuje, jak można podnieść konkurencyjność obiektu sportowego wprowadzając niedrogie rozwiązania o dobrych parametrach jakościowych. W celu zapewnienia maksymalnego dostępu światła dziennego, pomieszczenie basenowe podczas budowy zostało wyposażone w ściany osłonowe w systemie aluminiowym. Jednak duże powierzchnie szyb generowały straty ciepła. Wymiana starej stolarki okiennej na wykonaną w systemie Schüco AWS 75 SI o najwyższej izolacyjności termicznej pozwoliło zapewnić użytkownikom pływalni maksymalny komfort cieplny, zapobiec stratom energii oraz poprawić estetykę obiektu.

Standard użytkowania pomieszczeń sportowych zdecydowała się podnieść także szkoła Donau-Bussen-Schule w Unlingen przeprowadzając remont starej hali sportowej. Odnowiony obiekt wyposażono w nowe okna aluminiowe Schüco AWS 75 SI. Szerokie możliwości dostosowania koloru i kształtu okien pozwoliło na odtworzenie poprzednich, nietypowych rozwiązań. W fasadzie zamontowano okna o różnym podziale szyby, przepuszczające maksymalną ilość światła przez wielkoformatowe, transparentne przeszklenia. Ciepły system ze zoptymalizowanym uszczelnieniem środkowym pozwolił na znaczne oszczędności energii na ogrzewanie obiektu o tak dużej kubaturze oraz zapewnienie komfortowego klimatu bez powstawania przeciągów.

Zdjęcie główne:
Widok fasady stadionu Weserstadion w Bremie z modułami fotowoltaicznymi Schüco,
Fot. Schüco
Schüco International KG jest światowym liderem w produkcji i sprzedaży kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego i stali, a także systemów solarnych. Oferta Firmy, to szeroka paleta zaawansowanych technologicznie rozwiązań budowlanych znajdujących zastosowanie we wszystkich obszarach powłoki budynku - od budownictwa obiektowego po jednorodzinne. Oferowany asortyment obejmuje systemy okien, drzwi, fasad, ogrodów zimowych, a także systemy solarne. Schüco działając globalnie współpracuje z architektami, inwestorami i firmami partnerskimi na całym świecie, określa normy dla innowacyjnego wykorzystania energii realizując misję – „Energia2 – Oszczędzanie energii i pozyskiwanie energii”. Zatrudnia 5.000 osób i współpracuje z 12.000 firm partnerskich w ponad 75-u krajach świata.

informacja na podstawie materiałów: Schüco