PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2016-11-14
Grupa Selena: kolejny kwartał wysokiego zysku
Grupa Selena w trzecim kwartale 2016 roku osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 757 mln zł

SELENA FM S.A.
ul. Legnicka 48A
54-202 Wrocław

tel. 71 783 82 90
office@selena.com
www.selena.com

» więcej o firmie

Grupa Selena - globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej z centralą w Polsce - w trzecim kwartale 2016 roku osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 757 mln zł, a zatem wynik na poziomie porównywalnym do analogicznego okresu 2015 roku. Jednocześnie wynik operacyjny Grupy (EBIT) wyniósł 48,3 mln zł i wzrósł o ok. 10%, natomiast zysk netto w analizowanym okresie wyniósł 36,6 mln zł, co oznacza bardzo duży wzrost - niemal o 76% w porównaniu z rokiem 2015. Osiągnięte wyniki są efektem konsekwentnie realizowanej przez Selenę strategii poprawy rentowności prowadzonej działalności.

Dzięki aktywnej polityce zakupu surowców, nieustannej pracy nad recepturami oraz wprowadzaniu wysoko marżowych, innowacyjnych produktów - Grupa Selena w Q3 2016 utrzymała marżę zysku brutto ze sprzedaży na wysokim poziomie 33,9%, co stanowi wzrost o 2,4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu roku 2015. Dodatkowo, pozytywny wpływ na wyniki miały utrzymujące się w raportowanym okresie niskie ceny surowców oraz dodatnie różnice kursowe walut lokalnych - na rynkach, na których działa Selena - w relacji do Euro.

„Konsekwentne wprowadzanie na globalny rynek wysokiej jakości innowacyjnych produktów przynosi pozytywne rezultaty - zysk netto wzrósł w trzecim kwartale 2016 o 16 milionów w relacji do tego samego okresu w roku poprzednim. Dzięki produktom powstałym na bazie szeroko zakrojonych prac w naszych własnych działach R&D oraz w wyniku współpracy z naukowcami, Selena wyprzedza konkurencję, tworząc nowe kategorie produktowe, a co za tym idzie, wyznaczając także nowe standardy w budownictwie. Dzięki takiej polityce wdrożeń spółka realizuje zwiększoną sprzedaż na wymagających rynkach w krajach wysokorozwiniętych. W trzecim kwartale odnotowaliśmy także wzrost m.in. w Brazylii, Turcji, czy Stanach Zjednoczonych, gdzie konsekwentnie realizujemy coraz lepszy wynik już od 3 lat. Warto zauważyć, iż pomimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej na Wschodzie Grupa Selena odnotowała stopniowe odbudowanie sprzedaży w swoich spółkach w tym regionie. Utrzymanie wyniku na poziomie porównywalnym do roku 2015 stanowiło spore wyzwanie, zwłaszcza w kontekście znacznego spadku produkcji budowlanej w krajach Unii Europejskiej - w tym w szczególności w Polsce - oraz na kluczowych dla Grupy rynkach wschodnich. Obserwujemy obecnie zmianę tendencji na rynku surowców i po okresie utrzymujących się jeszcze w trzecim kwartale niskich cen, spodziewamy się wzrostów w nadchodzących miesiącach. Jednak Selena jest na tę ewentualność przygotowana w związku z czym efekt wzrostu cen surowców nie powinien mieć znacznego przełożenia na marże uzyskiwane do końca 2016 roku" - powiedział Marcin Macewicz, Członek Zarządu Selena FM SA, jednostki nadrzędnej w Grupie Selena.

Najważniejszym aspektem dla Grupy Selena jest konsekwentne wdrażanie wypracowanej strategii, dzięki której możliwe jest oferowanie najwyższej jakości rozwiązań spełniających realne potrzeby użytkowników, a co za tym idzie zwiększanie przychodów oraz udziałów w rynku. Spółka systematycznie poprawia rentowność, zarówno przez działania operacyjne, jak i dzięki dedykowanym użytkownikom oraz udoskonalonym produktom z coraz lepszymi formułami. Grupa Selena - jako lider branży - od początku działalności kładzie nacisk na prace badawczo-rozwojowe, wprowadzając na rynek autorskie technologie, które często stanowią przełom dla całego sektora.
Grupa Selena to globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej. Selena oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych zarówno dla profesjonalnych wykonawców, jak i użytkowników indywidualnych - główne marki to TYTAN, ARTELIT oraz hiszpańska QUILOSA. Selena jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne.

W skład Grupy wchodzi 30 spółek w 18 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne Seleny są zlokalizowane w Polsce, Brazylii, Korei, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii. Globalne doświadczenia zdobywane na wielu różnych rynkach pozwalają Grupie Selena szybko się rozwijać. Dzięki nim Selena staje się firmą innowacyjną i kreuje nowe rozwiązania dostosowane do potrzeb użytkowników.

Grupa Selena była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach. Otrzymała m.in. tytuły: Diamentu Forbesa oraz Perły Polskiej Gospodarki. Najwyższa jakość produktów Grupy Selena oraz ich nowoczesność cieszą się uznaniem partnerów i klientów firmy, o czym mogą świadczyć liczne nagrody, jakimi spółka jest honorowana.

Od kwietnia 2008 akcje spółki holdingowej Grupy - Selena FM SA - notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 źródło: Selena