PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-04-07
Super Spacer® firmy Edgetech „zakręca”
Płynna integracja w zautomatyzowaną produkcję szkła izolacyjnego.

Edgetech Europe GmbH
Gladbacher Strasse 23
52525 Heinsberg, Deutschland

tel. +49 (0)2452.964
fax +49 (0)2452.96491.11
info@edgetech-europe.com
www.superspacer.com

» więcej o firmie

Około 2.790 metrów kwadratowych szkła izolacyjnego były na miejscu gięte na zimno i montowane do ram aluminiowych szklanej fasady obiektu T-Mobile Arena w Las Vegas. Proces gięcia na zimno łącznie z wysoko zautomatyzowaną produkcją elementów ze szkła izolacyjnego był gwarantem tego, że największy projekt tego rodzaju realizowany kiedykolwiek w USA stał się w efekcie końcowym także sukcesem ekonomicznym.

Zautomatyzowana, ekonomiczna produkcja szkła izolacyjnego już od jednostkowych partii

JE Berkowitz, która to firma sama określa siebie wiodącym producentem szkła dla celów architektonicznych w Ameryce Północnej i Edgetech / Quanex zrealizowali już wiele wspólnych projektów; na przykład w Europie łukowaty dach o powierzchni ponad 12.500 m2 rozpięty ponad historycznym moskiewskim centrum handlowym Gostiny Dvor. „Naturalne zaokrąglenia i dynamiczne formy są poza dużymi szklanymi powierzchniami stałym tematem w architekturze", podkreśla Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający znajdującej się w Heinsberg firmy Edgetech Europe GmbH. „Produkcja pojedynczych sztuk jest w niektórych projektach raczej regułą a nie wyjątkiem. Producenci tacy jak JE Berkowitz mogą osiągnąć konieczną elastyczność i rentowność wyłącznie poprzez w znacznym stopniu zautomatyzowaną produkcję. Wytwarzanie giętego szkła na zmianę z płaskimi szybami nie jest żadnym problemem przy zastosowaniu ramek dystansowych Super Spacer®. Oczywiście jesteśmy dumni z tego, że JE Berkowitz stawia na nasze produkty przy produkcji szkła izolacyjnego."


Nowoczesne wytwarzanie musi być maksymalnie wielostronne, to znaczy musi umożliwiać łączenie możliwie wielu gatunków i formatów szkła jak i wszystkich niezbędnych materiałów izolacyjnych i ramek dystansowych przy prostocie zastosowania. Elastyczne ramki dystansowe, takie jak Super Spacer®, które odwijane są ze zwojów i już zawierają zintegrowany środek wysuszający, pozwalają w porównaniu z sztywnymi ramkami dystansowymi zaoszczędzić takie etapy produkcji jak przycinanie, wyginanie i napełnianie substancją wysuszającą. W zautomatyzowanej produkcji szkła izolacyjnego obniżają one nie tylko koszty jednostkowe. Nadzwyczaj precyzyjne wykonanie brzegowego zespalania przy pomocy robotów zapewnia także, że jakość i wygląd są do siebie dostosowane. Podczas zaciskania nałożony z boku na Spacer akrylowy klej przylepcowy trzyma razem szkło i ramkę dystansową. Gwarantowane są przez to wąskie tolerancje oraz równoległość szyb także o dużych powierzchniach. Niska wysokość konstrukcyjna zapewnia, że ramki dystansowe Super Spacer® nie znajdują się w polu widzenia. Możliwe są także wąskie profile ramowe i płytsze wpusty szyb. Ponadto główne uszczelnienie poliizobutylenowe zastosowane jest w sposób niewidoczny, a z biegiem lat praktycznie nie może migrować z przekładki na szybę.

Typowy przykład pracy zespołowej

Również przy obiekcie T-Mobile Arena w Las Vegas wymagane były od firmy JE Berkowitz maksymalna wydajność produkcyjna i kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań. „Diamentem Pustyni" nazywają eksperci od projektowania stadionów biura architektonicznego Populous z Kansas City otwartą oficjalnie w roku 2016 wielofunkcyjną arenę o maksymalnej pojemności 20.000 widzów, która w efekcie końcowym kosztowała 375 milionów dolarów USA. „Ten dynamiczny projekt przedstawia historię miasta Las Vegas i wszystkie na nie przeciwstawne oddziaływania" - brzmi w komunikacie prasowym biura Populous. Od strony zachodniej areny rozpościera się widok na pustynię Mojave i góry Spring Mountains, strona wschodnia położona jest bezpośrednio przy Las Vegas Boulevard, na którym dzień i noc pulsuje życie miasta. Rozłożysta, eliptycznie uformowana fasada szklana - na ok. 800 m2 została nałożona przejrzysta tkanina z diodami LED z możliwością wyświetlania klipów video - jest uzupełniona charakterystyczną powłoką z falistych taśm metalowych, których mozaikowy wzór ma odzwierciedlać kolory i skały osadowe pustyni.

Ja to często bywało, tak i w przypadku szklanej fasady T-Mobile Arena należało przebyć długą drogę od koncepcji aż do efektywnej kosztowo technicznej wykonalności. Trwająca miesiące praca zespołowa wszystkich fachowców - począwszy od architektów, poprzez wykonawców fasady firmę Crown Corr, dostawcę szkła firmę Guardian, firmę J.E. Berkowitz (JEB) obrabiającą szkło, aż do specjalistów od uszczelnień firmy Dow Corning i dostawcy systemu ramek dystansowych Edgetech / Quanex - miała decydujące znaczenie dla sukcesu tego projektu.

Szkła izolacyjne gięte na zimno bezpośrednio na placu budowy

Fasada w formie czaszy zawiera niezliczone promienie gięcia szkła oraz wymiary krawędzi i w przeciwieństwie do płaskich płyt nie znane są dla płyt wygiętych wartości wytrzymałości na ściskanie, rozciąganie i wyginanie. Ponieważ z kolei krzywizna szkła ma wpływ na wytrzymałość na wyginanie i tym samym na obciążenia klimatyczne szkła izolacyjnego, minimalne promienie gięcia, maksymalne kąty gięcia jak również konieczne tolerancje zabudowy zostały uprzednio z dużym nakładem obliczone i wypróbowane - zadanie wręcz herkulesowe uwzględniając około 2.500 trapezowych elementów szkła izolacyjnego, które w efekcie końcowym gięte były na zimno bezpośrednio na placu budowy. Powłoka, kompozycja, wielkość, a przede wszystkim grubość szkła jak i elastyczność zespalania brzegowego były istotnymi parametrami wytwarzania, które podlegały optymalizacji. Decyzja o stosowaniu szkła giętego na zimno miała prawie wyłącznie podłoże ekonomiczne. Proces gięcia na ciepło wymaga dla każdej szyby własną, indywidualnie wykonaną formę, zimne szkło jest gięte wyłącznie na drodze mechanicznej i w przypadku T-Mobile Arena wprasowane do bezbarwnie anodowanej ramy aluminiowej.

„Zimne szkło jest zaskakująco giętkie i do osiągnięcia granicy pęknięcia nadzwyczaj elastyczne" - wyjaśnia Christoph Rubel, ekspert techniczny firmy Edgetech. „Szkło w stanie zimnym nie można odkształcić plastycznie. W przeciwieństwie do termicznie giętego szkła, które krzepnie po schłodzeniu w nadanej mu formie, nie posiada pamięci kształtu." Prosty przybliżony wzór określa związek pomiędzy grubością szkła i promieniem: Szkło grubości 6 milimetrów można wyginać 1500-krotnym promieniem o wartości 9 metrów, zanim dojdzie do pęknięcia.

Oczywiście siły mechaniczne, którymi wygięte segmenty szkła izolacyjnego utrzymywane są w ramie, oddziaływują trwale na zespolenie brzegowe. Poza właściwym materiałem uszczelniającym największe znaczenie dla ramki dystansowej ma zadanie uszczelnienia przestrzeni pomiędzy szybami na okres kilkudziesięciu lat. „Elastyczne ramki dystansowe w przeciwieństwie do sztywnych ramek dystansowych nie tworzą po wygięciu zagięć lub zgrubień, które mogą negatywnie wpłynąć na szczelność" wyjaśnia pan Rubel. Poza względami ekonomicznymi ta właśnie funkcjonalna właściwość była istotnym powodem, dla którego w przypadku szklanej fasady T-Mobile Arena zastosowano ramki Super Spacer®. Kolejną zaletą były wyróżniające się właściwości izolacyjne systemu ciepłej ramki Super Spacer®, która tym samym wnosi wkład do bilansu cieplnego całego obiektu budowlanego wzniesionego zgodnie ze standardami LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) z certyfikatem na poziomie Gold.Elastyczne systemy ramek dystansowych Super Spacer® firmy Edgetech są wytwarzane z pianek i odpowiadają za wydajność energetyczną ciepłej ramki w oknach z szybami termoizolacyjnymi. Pozwalają znacznie zredukować straty energii emitowanej na zewnątrz, w dużym stopniu zapobiegają kondensacji oraz przyczyniają się do wydłużenia okresu eksploatacji okna. Rocznie sprzedawanych jest średnio ponad 100 milionów metrów tych profili w 88 krajach na całym świecie.

Edgetech Europe GmbH z Heinsbergu to w 100% spółka zależna grupy Quanex Building Products Corporation (NYSE:NX) z siedzibą w Houston w stanie Teksas - światowego lidera w produkcji efektywnych systemów profili okiennych i drzwiowych, elastycznych ramek dystansowych do szyb termoizolacyjnych, uszczelniaczy modułów solarnych, drewnianych podłóg, profili sufitowych oraz krat okiennych i drzwiowych. Edgetech Europe GmbH jest dystrybutorem produktów na kontynencie europejskim oraz jednym z trzech światowych zakładów produkcyjnych Edgetech, który dysponuje 16 wytłaczarkami i zatrudnia 450 pracowników. 

źródło: Edgetech