PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-09-21
Ramki dystansowe Edgetech Super Spacer® trzymają się dyskretnie w tle
Przy użyciu do szklanej elewacji o wysokiej renomie ramka dystansowa musi spełnić oby dwa cele.

Edgetech Europe GmbH
Gladbacher Strasse 23
52525 Heinsberg, Deutschland

tel. +49 (0)2452.964
fax +49 (0)2452.96491.11
info@edgetech-europe.com
www.superspacer.com

» więcej o firmie

Estetyka albo funkcja? Przy użyciu do szklanej elewacji o wysokiej renomie ramka dystansowa musi spełnić oby dwa cele. Budynek Timmerhuis w Rotterdamie jest tego aktualnym przykładem.

Przy podejmowaniu decyzji nad ramką dystansową nie tylko pytanie „Ciepła ramka tak czy nie?" odgrywa zasadniczą rolę. Poza techniczną zasadą funkcjonowania i ich energetyczną sprawnością ramki dystansowe różnią się między sobą także ich efektem estetycznym. Perforacje, tak niezbędne w wielu drążonych profilach dla działania środka pochłaniającego wilgoć, mogą to wrażenie zakłócać tak samo jak gładkie, błyszczące powierzchnie stali szlachetnej. „Ramka dystansowa wywołuje niekiedy bardzo dużo emocji" tłumaczy Axel Hinderberger, Dyrektor Zarządzający firmy o tej samej nazwie produkującej elewacje w Aalen, Niemcy. „Wykonanie zespolenia brzegowego szkła nie może pozostać bez należytej uwagi podczas rozmów uzgadniających, ponieważ przy odbiorze jest już zdecydowanie zbyt późno na to, aby prowadzić poważną dyskusję o aspektach optycznych w przestrzeni pomiędzy szybami" dodaje. Horst Matias, Technical Sales Engineer w zakładzie Edgetech Europe w Heinsberg, Niemcy, potwierdza to życzenie dotyczące homogenicznych, gładkich powierzchni: „W idealnym przypadku widoczna strona ramki dystansowej jest równomiernie matowa bez połysków. Ramki Super Spacer przechodzą całkowicie na drugi plan, jak tylko element izolacji szkła zostanie wstawiony do ramy, ponieważ tylko farba ramy odbija się w szkle. Dzięki tym właściwościom mogą również wygięte i płaskie szklane elementy zostać harmonicznie wbudowane obok siebie."


Gięte szkło w budynku Timmerhuis w Rotterdamie

Firmy Döring i Edgetech brały wspólnie udział w jednym z wiodących projektów w ostatnim czasie: Objekt Timmerhuis, wymyślonym przez ekspertów budownictwa miejskiego OMA (Office for Metropolitan Architecture) z Rotterdamu. „Najbardziej zielony budynek Holandii" jednoczy ratusz, mieszkania, biura jak również muzeum miejskie Rotterdamu i tworzy architektoniczny pomost w kierunku chronionego jako zabytek, historycznego ratusza. Koncepcja bazowała początkowo na pomyśle, aby biura i mieszkania unieść na płynącą „chmurę ze szkła i stali" ponad znajdujące się na parterze centrum obsługi mieszkańców. Szklana ściana kurtynowa z potrójnym oszkleniem izolacyjnym dostarczona przez Saint-Gobain Glassolutions odbija niebo ponad Rotterdamem. Ułożone na sobie części oddziaływują jak prowizorium, tak, jakby w trakcie budowy ktoś przerwał swoją grę komputerową. Takie wrażenie jest pożądane. Timmerhuis jest zaplanowany modułowo, raczej jako obiekt podlegający dalszemu rozwojowi aniżeli architektoniczna stałość. Z rotterdamskim muzeum, które wprowadziło się w miejsce urzędu miasta, znalazł obiekt Timmerhuis na szczęście godnego lokatora. Łukowato wypukłe szklane elementy elewacji wejściowej tworzą miękkie, organiczne przejście w kierunku gruntu. Dla elewacji grupa Saint-Gobain dostarczyła w sumie elementów o powierzchni 14.000 m2. Płasko wyprodukowane szkła przywieziono z Objektzentrum Radeburg, Döring dostarczył 1.200 m2 wygiętego, zabezpieczonego przed rozbiciem podwójnego oszklenia SSG CLIMAPLUS dla elewacji szklanej w dolnej części. Elementy są gięte o promieniu 1.000 milimetrów i z kątem wygięcia od 72 do 163 stopni, wykończone ramkami dystansowymi i pojedynczo umieszczone w profilach aluminiowych.


Łatwe przetwarzanie, precyzyjne zastosowanie

Ramki dystansowe Super Spacer® wnoszą zarówno istotne właściwości dla łatwego ręcznego wykonania dowolnych kształtów i giętych szkieł jak i estetycznie nienaganny wynik końcowy. Dzięki niskiej wysokości bocznej ramka dystansowa Super Spacer® może być również zastosowana w przypadku wąskich profili ramowych i małych powierzchni oszklenia. Elastyczne tworzywo umożliwia ponadto dokładnie dopasowane skosy w rogach elementów. Uszczelnienie poliizobutylenowe ułożone jest w sposób niewidoczny, tak, że również po wielu latach nie może migrować z przekładki na szybę i również klej znajdujący się z boku jest nakładany bez nadmiaru, równolegle do krawędzi szkła.

Fakt, że firmy Döring i Edgetech od wielu lat są „partnerami w szkle", bardzo cieszy Joachima Stoss, dyrektora zarządzającego Edgetech Europe: „Załoga w firmie Döring po tak wielu projektach wie po prostu, w jaki sposób ramka dystansowa Super Spacer może być umieszczona i jak można ją precyzyjnie zastosować."
Elastyczne systemy ramek dystansowych Super Spacer® firmy Edgetech są wytwarzane z pianek i odpowiadają za wydajność energetyczną ciepłej ramki w oknach z szybami termoizolacyjnymi. Pozwalają znacznie zredukować straty energii emitowanej na zewnątrz, w dużym stopniu zapobiegają kondensacji oraz przyczyniają się do wydłużenia okresu eksploatacji okna. Rocznie sprzedawanych jest średnio ponad 100 milionów metrów tych profili w 88 krajach na całym świecie.

Edgetech Europe GmbH z Heinsbergu to w 100% spółka zależna grupy Quanex Building Products Corporation (NYSE:NX) z siedzibą w Houston w stanie Teksas - światowego lidera w produkcji efektywnych systemów profili okiennych i drzwiowych, elastycznych ramek dystansowych do szyb termoizolacyjnych, uszczelniaczy modułów solarnych, drewnianych podłóg, profili sufitowych oraz krat okiennych i drzwiowych. Edgetech Europe GmbH jest dystrybutorem produktów na kontynencie europejskim oraz jednym z trzech światowych zakładów produkcyjnych Edgetech, który dysponuje 16 wytłaczarkami i zatrudnia 450 pracowników. 

źródło: Edgetech