PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2020-04-28
Elewacja ażurowa - designerska fasada z drewna
Elewacja ażurowa stworzona z desek elewacyjnych JAF wprowadza nowoczesny wygląd fasady i dodaje architektonicznej lekkości budynkom.

JAF POLSKA Sp. z o.o.
ul. Magazynowa 19
62-023 Gądki

tel. 61 814 41 13
fax 61 814 58 99
info@jaf-polska.pl
www.jaf-polska.pl

» więcej o firmie

Elewacja ażurowa stworzona z desek elewacyjnych JAF wprowadza nowoczesny wygląd fasady i dodaje architektonicznej lekkości budynkom. To oryginalne rozwiązanie, które w dyskretny sposób chroni wnętrze przed rażącym słońcem oraz ciekawskimi spojrzeniami.

Elewacja ażurowa to wielowymiarowe spojrzenie na fasadę budynku. Zamiast desek tworzących jednolitą „taflę" przylegającą do ściany dajemy fasadzie odetchnąć - dosłownie i w przenośni. Żaluzjowa forma elewacji pozwala rozciągnąć ją także na obszerne przeszklenia, dzięki czemu nie zaburzamy projektu inwazyjnymi wycięciami na okna. Sprawdza się zarówno w nowo powstających realizacjach, jako wizualna modernizacja starszych obiektów oraz jako element dekoracyjny otoczenia domu. Wertykalne ułożenie desek sprawia, że bryła zyskuje lekkość oraz mocno współczesny charakter.


Elewacja ażurowa
fot. JAF

Nowe wcielenie Twojego domu

Żaluzje elewacyjne to sposób, aby dostosować istniejący budynek do wymagań nowych mieszkańców. Zamiast burzyć istniejące ściany, możemy je subtelnie ukryć pod deskami. Wizualna odmiana i architektoniczna swoboda w jednym - tylko jak się do tego zabrać? Zacznijmy od materiałów:

„Do tworzenia elewacji ażurowych wykorzystuje się m.in. drewniane deski elewacyjne, specjalne panele z blachy perforowanej i efektowane dyle szklane. Najprościej wykonać ją przy użyciu ażurowych profili desek elewacyjnych. Konkretny przekrój deski zależy od preferowanego materiału. Popularnym wyborem jest odporny z natury modrzew syberyjski, dostępny w profilach 45x45 lub 45x70 mm. Warto również rozważyć wytrzymałą Termososnę, czyli sosnę poddaną profesjonalnej obróbce termicznej. Do wyboru mamy profile 42x68 oraz 32x68 mm. Atrakcyjną cenowo alternatywą będzie świerk skandynawski o profilu prostopadłościanu. Co ciekawe, świerk i modrzew mogą być już fabrycznie pomalowane, a nawet zabezpieczone przed ogniem (trudnopalne). To ogromne usprawnienie prac elewacyjnych, a co za tym idzie znaczna oszczędność pieniędzy inwestora." - podpowiada Darina Lazarova z JAF Polska

Drewno, beton, szkło

Nowoczesne budownictwo to nie tylko bryła, ale i nowoczesne materiały. Zazwyczaj pierwsze skrzypce grają surowy beton i kamień, chłodne szkło, a nawet rdzewiejąca stal. Ciepłym akcentem, który harmonijnie dopełnia powyższe surowce, jest oczywiście drewno. Fasada budynku to idealne miejsce na łączenie wyrafinowanych materiałów. Te same rozwiązania możemy zastosować również w bliskim otoczeniu domu, czyli tzw. obiektach małej architektury - czyniąc je spójnym rozwinięciem naszej wizji. Ażurowy garaż, wiata śmietnikowa i ogrodowa pergola to tylko niektóre z miejsc, gdzie elewacja żaluzjowa prezentuje się znakomicie. Jednak wygląd to nie wszystko. Liczy się możliwie bezobsługowy, niski stopień wymagań konserwacyjnych. Na szczęście pod tym względem natura nie ma się czego wstydzić. Zwłaszcza przy wsparciu nowoczesnych metod obróbki i impregnacji drewna.


Obiekty małej architektury
fot. JAF

Dostępna w JAF termososna to innowacyjne połączenie sił natury i człowieka. Starannie wyselekcjonowane drewno sosnowe poddawane jest zaawansowanej obróbce termicznej w specjalnych piecach. Dzięki temu zyskuje wzorową stabilność wymiarową oraz niesamowitą odporność na biodegradację, która wynosi nawet do 30 lat. Przy tradycyjnym ułożeniu elewacji podnosi właściwości izolacyjne budynku o około +25%. Wizualnie przybiera piękny karmelowy odcień, bez wycieków żywicznych (kojarzonych z tradycyjnym drewnem sosnowym).

Kolejną propozycją jest znany i lubiany modrzew syberyjski z JAF. To godny rywal dla gatunków egzotycznych oraz absolutny bestseller ostatnich sezonów. Ten wytrzymały gatunek drewna iglastego jest odporny nie tylko na pogodę, ale i uszkodzenia mechaniczne, czy też regularne ścieranie (ważny aspekt pod kątem dopasowania tarasu). Niska chłonność wody chroni przed potencjalnym rozwojem grzybów i pleśni. Uwagę przykuwają wyraziste usłojenie oraz jasna barwa syberyjskich desek.

„Do minimalistycznej estetyki pasować będzie świerk skandynawski. Szorstka elewacja jest też bardziej wytrzymała niż strugana na gładko. Nowością jest możliwość zamówienia jej w wybranym kolorze lub wariancie trudnozapalnym. To gotowy produkt, który możemy śmiało pokazać klientowi bez obaw, że na budowę przyjedzie coś zupełnie innego. Fabryczne malowanie to wygoda montażu oraz gwarancja koloru. Naturalna elewacja w świetnej cenie." - tłumaczy Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska

Pomimo stosowania materiałów pochodzenia naturalnego, możemy zrezygnować z powierzchniowej konserwacji - bez utraty parametrów technicznych. Dotyczy to modrzewia syberyjskiego oraz termososny. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to zabezpieczenia walorów kolorystycznych. Drewno pod wpływem działania promieni UV naturalnie patynuje, zamieniając swoją pierwotną barwę na odcienie szarości. Natomiast świerk skandynawski, niezależnie od upodobań estetycznych, wymaga chemicznej impregnacji.

W służbie architekturze i człowiekowi

Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. Każdą z nich z powodzeniem spełnia ażurowa elewacja z drewna. To modny sposób, a zarazem uniwersalne rozwiązanie, aby odmienić fasadę budynku i wyróżnić ją na tle innych. Wybierając odpowiedni rodzaj oraz dostosowany profil desek elewacyjnych JAF, możemy cieszyć się szlachetnym surowcem i nowoczesnym wyglądem na lata. Reszta w naszych rękach lub... wyobraźni naszego architekta.

źródło: JAF Polska