PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2021-12-13
Nowy album trendów AluBook „The Future of the Planet” już dostępny!
Tym razem ALUPROF przedstawia rolę budownictwa w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu oraz budowaniu lepszej przyszłości.

ALUPROF S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 819 53 00
fax 33 822 05 12
aluprof@aluprof.eu
www.aluprof.eu

» więcej o firmie

Trzecie wydanie albumu trendów AluBook „The Future of the Planet" jest już dostępne dla czytelników. Tym razem ALUPROF przedstawia rolę budownictwa w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu oraz budowaniu lepszej przyszłości. Bodźcem do dyskusji są przedstawione w albumie wyjątkowe realizacje, nowe technologie i rozwiązania, a także rozmowy z architektami i specjalistami branży. W trosce o dobro środowiska ALUPROF zachęca do pobierania e-wydania AluBooka.

Ideą przyświecającą realizacji serii wydawniczej AluBook jest omawianie panujących trendów, prognozowanie nadchodzących, prezentacja innowacji, wyróżniających się realizacji oraz sylwetek osób, mających wpływ na wygląd architektury i szeroko rozumianego budownictwa. W trzecim wydaniu albumu ten cel ujęty jest w kontekście zmian, jakie czekają budownictwo, by było ono przyjazne zarówno człowiekowi, jak i środowisku. To realizacje przywracające przemysłowe obiekty mieszkańcom i przestrzeni publicznej, wykorzystywanie materiałów pozwalających zredukować ślad węglowy, a także prestiżowe certyfikaty środowiskowe - zarówno produktów, jak i całych obiektów.

- Budownictwo odpowiada za niemal 40% zużycia energii i 36% emisji dwutlenku węgla. Te liczby to ogromna odpowiedzialność, jaka na nas ciąży i motywacja do jeszcze intensywniejszych poszukiwań nowych, ekologicznych rozwiązań i opracowywania przyjaznych środowisku technologii, tak, by budownictwo służyło człowiekowi i naturze, biorąc aktywny udział w rozwiązywaniu problemów klimatycznych. W tej edycji AluBooka prezentujemy trendy i osiągnięcia branży budowlanej, które dowodzą, że połączenie ekologii, ekonomii i estetyki jest możliwe - mówi Tomasz Grela, prezes zarządu ALUPROF SA.

Budowanie w zgodzie ze środowiskiem i trendami

Trzeci album wydany przez ALUPROF prowadzi czytelnika przez kilka zagadnień, pozwalających spojrzeć na nowoczesne budownictwo z różnych perspektyw. Między innymi rozdział „Let's build a better future podkreśla znaczenie odpowiedzialności w kontekście planowanych inwestycji i wykorzystywanych w nich rozwiązań, które oceniane są pod kątem certyfikatów środowiskowych. Pokazuje również, prezentując interesującą rewitalizację Hali Gong w Ostrawie, jak zmieniać obiekty z przeszłości, by służyły ludziom w przyszłości.

- Część AluBooka „The nature of technology" pokazuje, że budownictwo i środowisko mogą tworzyć spójną kompozycję, a opracowywane innowacje pozwalają wykorzystywać potencjał natury, nie szkodząc jej. Tak jest w przypadku jednego z najwyższych drewnianych budynków świata, Sara Kulturhus w Szwecji czy też warszawskiego drapacza chmur SKYSAWA, którego kształt został zaprojektowany tak, by obiekt doprowadzał światło słoneczne do otaczających go budynków mieszkalnych - przedstawia Tomasz Grela, prezes zarządu spółki.

Architektura stolicy

Najnowsze wydawnictwo poświęcone jest również zmieniającej się Warszawie, gdzie nowoczesność płynnie łączy się z historią. Rozdział „Warsaw: Modern and revitalized" otwiera wywiad z Generalną Architekt ALUPROF - Elżbietą Dziubak, która kontynuuje „misję" swojego dziadka, należąc do kolejnego pokolenia „budowniczych Warszawy". Dlatego też rozmowa na temat roli, jaką stolica pełni dla polskiej architektury, opiera się o kilka kontekstów. W ostatnim rozdziale twórcy AluBooka skupiają się na budownictwie jednorodzinnym, pokazując - między innymi za sprawą realizacji Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci - że może ono być estetyczne, funkcjonalne i ekologiczne.

Przyszłość budownictwa

Tematyka nowoczesnego budownictwa, poruszana w najnowszym wydaniu AluBooka, wpisuje się jednocześnie w kontekst realizowanego właśnie projektu „Future Builders". Z myślą o perspektywach rozwoju ALUPROF stworzył wirtualną platformę skierowaną do architektów i urbanistów. Ma ona stanowić przestrzeń dla wymiany opinii na temat przyszłości miast, rozbudowy dzielnic, projektowania nowych budynków czy stref zieleni, jak również renowacji istniejących już obiektów. Tak, aby tworzyć przyjazne dla ludzi i środowiska miejsca do życia. Do rozmów o przyszłości zaproszono architektów z Polski i zagranicy, pracujących przy najbardziej progresywnych, międzynarodowych projektach, a także osoby związane zawodowo z branżą budowlaną. Wśród nich znaleźli się tacy specjaliści, jak Álvaro Leite Siza Vieira, Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik oraz Zbigniew Maćków. Rozmowy udostępniane są na dedykowanej projektowi stronie: https://future-builders.com/pl/.

ALUPROF udostępnia bezpłatnie album AluBook „The Future of the Planet", chcąc dzielić się wiedzą i szerzyć odpowiedzialne podejście do nowoczesnego budownictwa. Interesujący się architekturą, panującymi trendami oraz najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed branżą mogą wejść na stronę: https://aluprof.eu/producenci/... aby pobrać e-wydanie.