PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2022-10-14
Zrównoważone budownictwo, czyli kilka słów o odpowiedzialności za dom i środowisko
O energooszczędności domu decyduje szereg czynników, do których zalicza się m.in. instalację ...

Saint-Gobain Glass
ul. Szklanych Domów 1
42-530 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 295 40 00
fax 32 295 41 08
www.saint-gobain-glass.com

» więcej o firmie

Energooszczędność to temat, który gości dziś na ustach całego świata. Zwracamy uwagę już nie tylko na wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczeń czy odłączanie elektroniki od prądu - zmiany zachodzą znacznie szerzej i są zauważane w większości dziedzin naszego życia. Priorytetem staje się zielona mobilność, pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł czy wznoszenie budowli efektywnych energetycznie. I choć transformacja klimatyczna to zjawisko wymagające czasu, jesteśmy w stanie wspomóc ją już teraz, zapraszając do naszych domów proekologiczne innowacje. Dlaczego warto zatem stawiać na zrównoważone budownictwo?

Parę słów o budownictwie zrównoważonym

Zgodnie z obowiązującymi wymogami, dzisiejsze budynki jednorodzinne muszą cechować się niskim zużyciem energii. Standard ten, podyktowany dyrektywą Unii Europejskiej, został wprowadzony w Polsce przez Warunki Techniczne 2021 - wytyczne, którym podlegają obecnie wszystkie nowo projektowane oraz termomodernizowane obiekty.

O energooszczędności domu decyduje szereg czynników, do których zalicza się m.in. instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródła ciepła. Dopuszczalne maksymalne zapotrzebowanie obiektów mieszkalnych na nieodnawialną energię pierwotną niezbędną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy przygotowania ciepłej wody w skali roku wynosi obecnie 70 kWh/m²*rok. Stąd powszechny nacisk na korzystanie z darmowych, ekologicznych źródeł energii - jak na przykład energia słoneczna. Jednak zasilanie domów zieloną energią to dopiero połowa sukcesu. Bardziej istotnym aspektem jest dążenie do osiągnięcia jak najniższego zapotrzebowania budynku na energię użytkową. Jak tego dokonać?

Kluczem do sukcesu są odpowiednio zaizolowane termicznie przegrody zewnętrze, bez mostków oraz nieszczelności, a także zorientowana względem kierunków świata bryła obiektu wykonana z dobrze izolujących komponentów, które w sezonie zimowym pozwolą skutecznie zatrzymać ciepło promieniowania słonecznego w pomieszczeniach, w letnim zaś ochronią wnętrza przed przegrzewaniem - tak, by w ujęciu rocznym zużywać jak najmniej energii potrzebnej zarówno na ogrzanie, jak i na chłodzenie.

Warto zatem pamiętać, że dla osiągnięcia samowystarczalności energetycznej domu fundamentalne znaczenie ma synergia poszczególnych jego komponentów. Odpowiednio dobrane rozwiązania budowlane pozwalają stworzyć kompletny system przyczyniający się do poprawy efektywności energetycznej budynku i zmniejszenia jego śladu węglowego.

Ciepło od stóp do głów

Nowe prawo budowlane nie pozostawia złudzeń - elementy przegród współczesnych domów, jak ściany, dachy, podłogi czy stolarka okienna (w tym pakiety trzyszybowe) muszą skuteczniej izolować ciepło. Dopuszczalne wartości U, czyli współczynnika przenikania ciepła, określającego jak wiele energii cieplnej przedostaje się z pomieszczeń na zewnątrz, są sprecyzowane przez Warunki Techniczne 2021. Krótko mówiąc - im wskaźnik U jest niższy, tym lepiej zarówno dla naszego komfortu mieszkania, jak i planety oraz portfela. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych pozwala zwiększyć izolacyjność przegród, zaś szczelny ich montaż - ograniczyć powstawanie mostków termicznych, sprzyjających ucieczce ciepła na zewnątrz.

Energooszczędność i dekarbonizację budynku zapewni komplementarne współistnienie poszczególnych jego składowych, które zostały do siebie precyzyjnie dopasowane. Dlatego tak ważne jest, by o stosowanie odpowiednich rozwiązań we własnych domach dbać kompleksowo już na etapie tworzenia projektu, a także przykładać szczególną wagę do jakości prac budowlanych w celu uniknięcia ewentualnych błędów wykonawczych.

I choć inwestycja w zapewniające izolację termiczną, zaawansowane technologicznie materiały budowlane sprawia wrażenie kosztownej, nic tak jak one nie generuje oszczędności w trakcie eksploatacji domu. Zyskujemy więc pewność, że z czasem wydatek ten zwróci się nam z nawiązką. Ulgę poczuje nie tylko domowy budżet, ale i środowisko naturalne.

Rewolucja zaczyna się teraz

Świadomie wybierane, wysokiej jakości rozwiązania budowlane pozwalają nam dbać o własny komfort i lepszą przyszłość naszej planety. - Kluczem do energooszczędności domów są odpowiednio wytwarzane materiały o wysokich parametrach izolacyjnych, których stosowanie ma znaczący wpływ na zapotrzebowanie obiektów na energię użytkową. Na efektywność całego organizmu, za jaki powinno się uważać dom, składają się m.in. systemy izolacji podłóg na gruncie i izolacji stropodachów, systemy dociepleń elewacji czy dwukomorowe pakiety szybowe z powłoką niskoemisyjną oraz ciepłymi ramkami - mówi Piotr Wereski, Kierownik Rozwoju Systemów Prefab i Inicjatyw Wspólnych Saint-Gobain. - Dom „uzbrojony" w tego typu rozwiązania od stóp do głów będzie skutecznie zatrzymywał ciepło, pozwalając tym samym na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, a także na redukcję emisji CO2 i gazów cieplarnianych do atmosfery. Inwestycja w dom energooszczędny będzie miała zatem dobroczynny wpływ nie tylko na kieszeń i komfort użytkowników, lecz także poprawę stanu środowiska naturalnego.

Jak widać - każdy może dołożyć swoją cegiełkę do dobrostanu Ziemi w skali mikro. W skali makro troszczą się o to globalne przedsiębiorstwa.

- Grupa Saint-Gobain inicjuje i wspiera wdrażanie innowacyjnych rozwiązań projektowych, budowlanych i modernizacyjnych, które pozwalają redukować koszty, podnoszą komfort życia ludzi, poprawiają ich zdrowie i samopoczucie oraz ograniczają negatywny wpływ sektora budowlanego na środowisko naturalne - mówi Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce. - Począwszy od zmniejszenia śladu węglowego samego procesu produkcji materiałów poprzez zwiększanie wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu, przez dystrybucję wysokiej jakości wyrobów i systemów, po propagowanie idei zrównoważonego budownictwa - zgodnie z naszą strategią „Grow&Impact" oraz celem nadrzędnym Grupy „Making The World a Better Home" - robimy wszystko, by pomagać w podejmowaniu świadomych decyzji konsumenckich, przyczyniając się tym samym do przyspieszenia transformacji energetycznej gospodarki w Polsce i na świecie.

Dlatego tak ważne na każdym etapie jest sięganie po niskoemisyjne, ekologiczne i wysokowydajne rozwiązania, które przynoszą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom procesu budowlanego, użytkownikom budynków oraz planecie. Drugiej przecież nie mamy.