PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2024-04-30
Elewacja Milvia Street Campus wykonana w szkleniu strukturalnym prezentuje estetyczną lekkość
Przy budowie nowego budynku w śródmieściu Berkeley spełniło się życzenie architektów.

Edgetech Europe GmbH
Gladbacher Strasse 23
52525 Heinsberg, Deutschland

tel. +49 (0)2452.964
fax +49 (0)2452.96491.11
info@edgetech-europe.com
www.superspacer.com

» więcej o firmie

Przy budowie nowego budynku w śródmieściu Berkeley spełniło się życzenie architektów: w pełni zautomatyzowana i tym samym rentowniejsza produkcja całkowicie szarego zespolenia krawędzi szyby izolacyjnej. Jasnoszara ramka dystansowa Super Spacer® jest również częścią reprezentacyjnego rozwiązania elewacji.

„Szczegóły nie są tylko szczegółami. To one czynią projekt wyjątkowym." Większość architektów zgadza się chyba w pełni z tym znanym cytatem Charlesa Eamesa. Szczegóły przenoszą dobry projekt na imponujący poziom i są one często decydującym kryterium, aby urzeczywistnić twórczy pomysł. Także w przypadku Milvia Street Campus, uczelnianego budynku dla kalifornijskiego Berkeley City College, drobny szczegół stanowi dużą różnicę: zespolenie krawędzi szyby izolacyjnej, gdzie szare są wszystkie komponenty, począwszy od ramki dystansowej z strukturalnej pianki silikonowej, a kończąc na uszczelnieniu butylowym i silikonowym. Po końcowym montażu elewacji także silikonowe fugi będą harmonizowały z tą kolorystyczną koncepcją. W sytuacji, gdy zespolenie krawędzi nie może być całkowicie ukryte, tonacja jego barwy powinna w możliwie największym stopniu zlewać się z tonacją szkła i przez to nadać elewacji z szkła strukturalnego lekką, zachęcającą przejrzystość.

Nadrzędny cel: zmaksymalizowany dopływ naturalnego światła

Ten 6-cio kondygnacyjny budynek zastąpi znajdującą się pod adresem 2118 Milvia Street budowlę w śródmieściu Berkeley. Poza salami wykładowymi pomieści on pracownie artystyczne, bibliotekę oraz przestrzenie przeznaczone dla administracji i organizacji socjalnych. Budynek został zaprojektowany przez Ratcliff Architects w ramach partnerstwa projektowo-budowlanego z XL Construction. Odpowiedzialną za konsultacje odnośnie elewacji i jej montaż jest firma CS Erectors.

Ze względu na położenie w gęsto zabudowanym obszarze miejskim, najwyższym priorytetem jest maksymalizacja dopływu naturalnego światła, aby zoptymalizować wydajność energetyczną oświetlenia. - „Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym można się czuć mile widzianym i otoczeni opieką, dlatego cały projekt jest ukształtowany otwarcie i przejrzyście." - wyjaśnia Patricia Alarcón, Principal Architect w biurze Ratcliff.

Przezroczysta szklana elewacja otwiera widok na dzieła sztuki we wnętrzu, które mają dodatkowo ożywiać budynek. Według Ratcliff projekt odnosi się do miejskiego kontekstu i oferuje wizualną przejrzystość jak również układ połączonych ze sobą pomieszczeń socjalnych, które na pierwszy plan stawiają współdziałanie i współpracę użytkowników. Taras na dachu na szóstym piętrze zapewnia przestrzeń dla relaksu na świeżym powietrzu między zajęciami.

Szyba zespolona z wieloma funkcjami: estetyczna, dyskretna i bezpieczna dla ptaków

Około 1.500 m2 szyb zespolonych z powłoką chroniącą przed promieniami słonecznymi ipasol platin 47/27 zostało wyprodukowanych przez zakład AGC Interpane z Plattling (Niemcy) zgodnie z specyfikacjami kalifornijskich architektów. Całkowicie szare zespolenie krawędzi ma nadać elewacji wykonanej w szkleniu strukturalnym atrakcyjną lekkość, bowiem jednorodny monolityczny efekt nie zostanie zakłócony czarnymi liniami. Aby zachować harmonijne walory elewacji i jednocześnie częściowo przesłonić widok do wnętrza budynku, szyby w dolnym obszarze są pokryte sitodrukiem na około 30 cm. W celu zapobieganiu kolizjom z ptakami, pozycja 5 szyb zespolonych jest w większości pokryta wytrawionym wzorem postrzegalnym przez ptaki.

Szyby zespolone dla projektu Milvia-Street-Campus zostały w pełni automatycznie wyprodukowane na linii produkcyjnej z 24 mm ramką dystansową Super Spacer® T-SpacerTM SG w odcieniu lightgrey oraz szarym butylem i szarym silikonem.

Całkowicie automatyczna zmiana butylu na linii produkcyjnej szyb zespolonych

- „Całkowicie szare zespolenie krawędzi nie jest wprawdzie standardem, jednak w przypadku fasad oszklonych strukturalnie będzie dla wielu architektów ze względów estetycznych coraz ważniejszym zagadnieniem." - potwierdza Daniel Bruckelt, kierownik produkcji w AGC Interpane w Plattling. - „Także dla naszych kilku dużych projektów, takich jak modernizacja Two Bryant Park w Nowym Jorku i The Shard w Londynie, architekci zażyczyli sobie zespolenie krawędzi w kolorze szarym. Wprawdzie kolor ramki Super Spacer możemy dowolnie zmieniać z czarnego na szary, jednak nie do pomyślenia było, aby szary i czarny butyl wytłaczać przez te same dysze." - kontynuuje Daniel Bruckelt. Dotychczas prosta i w pełni automatyczna zmiana butylu o różnych kolorach na jednej linii produkcyjnej szyb zespolonych była niemożliwa ze względów technicznych. Dlatego Glaston opracował dla producenta w Plattling niestandardowe, unikatowe na świecie rozwiązanie. - „Aplikator o podwójnej głowicy do automatycznej aplikacji ramek dystansowych Super Spacer z obustronną aplikacją butylu otrzymał niejako zwrotnicę butylu. Przez drugie doprowadzenie możemy teraz automatycznie aplikować także szary butyl bez jakiegokolwiek dodatkowego nakładu." - wyjaśnia pan Bruckelt.

Super Spacer® wspiera wydajność i jakość w pełni zautomatyzowanej produkcji szyb zespolonych

- „Klienci jak AGC Interpane potwierdzają, że system ramek dystansowych Super Spacer jest optymalny dla zautomatyzowanej produkcji szyb zespolonych - zarówno pod względem precyzyjnej aplikacji o wyraźnych krawędziach, jak również zalet produkcyjno-technicznych." - mówi Joachim Stoss, Vice President International Sales w firmie Edgetech/Quanex.

Elastyczne ramki dystansowe Super Spacer® zasadniczo bazują na piance strukturalnej. Ponieważ aplikacja następuje ze zwoju, w porównaniu ze sztywnymi systemami odpadają takie etapy technologiczne jak przycinanie, gięcie i wypełnianie środkiem osuszającym. W przeciwieństwie do systemów termoplastycznych nie są one nakładane przy zastosowaniu wysokich temperatur, co wiąże się z wysokim zużyciem energii. Właściwości elastycznych ramek dystansowych są także pomocne podczas produkcji i przy transporcie wielkowymiarowych i ciężkich szyb z przestrzeniami między taflami szkła do 32 mm (w produkcji automatycznej do 28 mm). Ponieważ zespolenie krawędzi po aplikacji jest natychmiast stabilne, nie może się ono przemieścić przy podnoszeniu, a także szyby zespolone mogą być pakowane natychmiast po ich produkcji. Super Spacer® mogą być użytkowane z wszystkimi stosowanymi materiałami uszczelniającymi jak hot melt butyl, poliuretan, silikon i polisiarczek. Gwarancja producenta nie jest związana z stosowaniem specyficznego uszczelnienia wtórnego.

Ponadto Super Spacer® jest wiodącą w jeszcze jednym aspekcie: wolna od metalu technologia ciepłej ramki optymalizuje skuteczną izolację termiczną budynków. Ciepła ramka dystansowa Super Spacer®, ze swoim współczynnikiem przenikania ciepła Ψ o wartości do 0,029 [W/mK], zalicza się do najbardziej energooszczędnych ramek dystansowych i oczywiście posiada certyfikat budownictwa pasywnego.