PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2024-06-05
Wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!
Ponad 300 europejskich budynków wzięło udział w tegorocznej odsłonie międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge.

BAUMIT Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 56g
53-012 Wrocław

tel. 71 358 25 00
fax 71 358 25 06
info@baumit.pl
www.baumit.pl

» więcej o firmie

Ponad 300 europejskich budynków  wzięło udział w tegorocznej odsłonie międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge. Po raz pierwszy w historii konkursu organizowanego od 2014 roku, w jednej z kategorii triumfował obiekt z Polski, zdobywając tym samym tytuł Europejskiej Fasady Roku!

Baumit Life Challenge to konkurs, w którym raz na dwa lata są nagradzane najlepsze fasady Baumit w Europie. Przegląd jego uczestników pozwala podziwiać, co można osiągnąć dzięki idealnej symbiozie wyobraźni i kunsztu oraz jak fascynujące efekty architektoniczne można uzyskać, łącząc ze sobą innowacyjne materiały, struktury, kształty i kolory.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 315 europejskich budynków, w tym 36 realizacji z Polski (po 6 w każdej w kategorii) - wszystkie z elewacją wykończoną materiałami Baumit. W gronie 36 finalistów znalazło się aż 5 reprezentantów naszego kraju: Osiedle Nadmotławie Gdańsk (budynek wielorodzinny nowy), Dom studencki Wilanowska w Warszawie (budynek niemieszkalny nowy), CUS w Starej Gazowni w Zabrzu (budynek po termomodernizacji), Hospicjum Caritas w Olsztynie (budynek zabytkowy po renowacji) oraz MZWiK w Sulejówku (stunned by texture). Jeden z nich zakończył rywalizację w swojej kategorii na najwyższym stopniu podium, zdobywając tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej Gali zorganizowanej w Ljubljanie, w Słowenii - kraju laureata głównej nagrody w 2022 roku. Dzień wcześniej międzynarodowe grono jurorów, z Polakiem w składzie - architektem Rogerem Kostarczykiem (AKO ARCHITEKCI) - poddało ponownej ocenie 36 finalistów (po 6 z każdej kategorii), których wcześniej wytypowano w drodze głosowania online. W ten sposób wyłoniono zdobywców tytułu Europejskiej Fasady Roku w poszczególnych kategoriach obiektowych oraz laureata nagrody głównej Life Challenge Award 2024 dla najlepszej elewacji w Europie.

Najpiękniejsza fasada Baumit w Europie

Decyzją kapituły konkursu, nagrodę główną Life Challenge Award 2024 otrzymała hala targowa w Peczu na Węgrzech, która przerosła wszelkie oczekiwania dzięki innowacyjnemu projektowi i unikalnym funkcjom. Oddaje ona hołd bogatej historii Pecza - śródziemnomorskiego miasta, będącego niegdyś rzymską osadą. Jej projekt po mistrzowsku łączy w sobie elementy stylistyczne z rzymskiej bazyliki i orientalnego bazaru. To harmonijne połączenie wpływów historycznych i kulturowych nie tylko zwiększa atrakcyjność estetyczną, ale także służy jako funkcjonalne, tętniące życiem centrum dla mieszkańców Pecza.Hala targowa w Peczu (Węgry) - nagroda główna Life Challenge Award 2024

Polska fasada z tytułem Europejskiej Fasady Roku!

Oprócz ogólnego zwycięzcy, podczas tego wielkiego wydarzenia, nagrodzono także najpiękniejsze fasady w sześciu różnych kategoriach. Dziś już wiemy, że tegoroczna edycja Baumit Life Challenge złotymi zgłoskami zapisze się w historii udziału Polski w tym międzynarodowym konkursie architektonicznym. A to dlatego, że po raz pierwszy od kiedy jest on organizowany, a więc od 2014 roku, wśród zwycięzców znalazł się budynek z naszego kraju. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej bowiem ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie, przyznając mu tytuł Europejskiej Fasady Roku.


Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie (Polska) -
Europejska Fasada Roku w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji"

Widząc, jak współcześnie wygląda ten obiekt aż trudno uwierzyć, że do czasu I Wojny Światowej mieściła się w nim wartownia pobliskich wojskowych koszar, w których stacjonował m.in. Wschodniopruski Batalion Strzelców Nr 1. Dzięki współpracy CARITAS Archidiecezji Warmińskiej z Biurem Architektonicznym "Gadomscy" i Przedsiębiorstwem Budowlanym "Skorłutowski" udało się zachować oryginalny charakter architektoniczny obiektów wojskowych.


Budynek jednorodzinny Carnation street 4 w Wilnie (Litwa)Budynek wielorodzinny NSA13 "TWPEAKS w Madrycie (Hiszpania)


Przedszkole pośród górskich hoteli w Bohinjska Bistrica (Słowenia)Moxy Kaunas Center w Kownie (Litwa)VINO. TAKE w Bad Loipersdorf (Austria)
fot. Baumit

W pozostałych kategoriach triumfowali:

  • w kategorii „budynek jednorodzinny nowy": Carnation street 4, Wilno, Litwa
  • w kategorii „budynek wielorodzinny nowy" : NSA13 "TWPEAKS", Madryt, Hiszpania
  • w kategorii „budynek niemieszkalny nowy": Kindergarten among mountains, Bohinjska Bistrica, Słowenia
  • w kategorii „budynek po termomodernizacji": Moxy Kaunas Center, Kowno, Litwa
  • w kategorii specjalnej „Stunned by Texture", przeznaczonej dla obiektów, na których fasadzie zastosowano kreatywne struktury z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop: VINO. TAKE, Bad Loipersdorf, Austria

Robert Schmid, dyrektor generalny i przedstawiciel właścicieli Grupy Baumit, wyraził swoją serdeczną wdzięczność i podekscytowanie, mogąc uczestniczyć w prezentacji tak niezwykłych projektów w tak różnorodnych kategoriach. Podkreślił przy tym swoje głębokie uznanie dla pomysłowości i kunsztu, wnoszonego przez architektów i konstruktorów do naszego życia.

Tegoroczna odsłona Baumit Life Challenge już za nami. W naszej pamięci zapisze się ona przede wszystkim pierwszym zwycięstwem polskiego obiektu w konkursie, które pisze nowy rozdział w historii polskiej architektury.