PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-12-15
Kościół w Knarvik − Gwiazda Północy z szybami marki Pilkington
Imponująca bryła kościoła w Norwegii znalazła się w gronie zwycięzców prestiżowego rankingu obiektów architektonicznych A+ Awards 2015 ...

Pilkington IGP Sp. z o.o.
ul. Wołoska 18
02-675 Warszawa

tel. 22 548 75 01
fax 22 548 75 55
igp@pl.nsg.com
www.pilkington.pl

» więcej o firmie

Imponująca bryła kościoła w Norwegii znalazła się w gronie zwycięzców prestiżowego rankingu obiektów architektonicznych A+ Awards 2015, organizowanego przez portal Architizer. Głosujący docenili majestatyczną formę i nowoczesne elewacje z zastosowaniem szyb Pilkington InsulightTM Protect Triple, wyprodukowanych w zakładzie Pilkington IGP w Skierniewicach.

Drewniany kościół, kształtem przypominający strzelistą gwiazdę, znajduje się na szczycie wzgórza w miejscowości Knarvik w Norwegii. To jeden z najciekawszych współczesnych obiektów sakralnych, zaprojektowany przez architektów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter. Nowoczesna architektura urzeka subtelnością, a imponująca geometryczna forma nawiązuje do górskiego otoczenia. Norweski klimat podkreśla elewacja, której drewnianą monotonię przełamują pionowe przeszklenia w pełnej wysokości. Wykonano je w Polsce, w jednym z zakładów Pilkington IGP. Umieszczone rytmicznie szklane pasy, a także mniejsze okna ożywiające ściany dzwonnicy musiały pokonać niemal 2000 km, by ze Skierniewic trafić do Knarvik.

„Oddział Pilkington IGP w Skierniewicach jest jednym z największych zakładów przetwórczych szkła architektonicznego w Polsce. W nowoczesnej fabryce wytwarzane są wysokoprzetworzone szyby wielokomorowe czy zaawansowane szkło ognioochronne, które trafiają na europejskie rynki" - mówi Michał Wąsowicz, Project and Export Manager w Pilkington IGP. „Wyprodukowane na potrzeby realizacji w Knarvik dwukomorowe szyby  Pilkington InsulightTM Protect Triple to bezpieczny i energooszczędny produkt, który zapewnił ciekawy efekt wizualny i umożliwił projektantom spełnienie konkretnych wymagań, dotyczących izolacji cieplnej, oświetlenia wnętrz, jak i bezpieczeństwa użytkowników".


fot. NSG Group

Świątynia pełna ciepła...

Położony wśród gór budynek zaprojektowany został z założeniem, by móc służyć lokalnej społeczności w ciągu całego tygodnia. Jednym z kluczowych aspektów było więc utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach i maksymalne ograniczenie strat ciepła przez okna. Aby uzyskać jak najlepszą izolacyjność przeszklonych powierzchni zastosowano w nich dwukomorowe szyby zespolone z wykorzystaniem energooszczędnych szyb Pilkington OptithermTM S3. Powłoka niskoemisyjna zatrzymuje w budynku energię długofalową generowaną przez systemy grzewcze czy oświetlenie, przepuszczając jednocześnie do wnętrz energię cieplną słońca. Odpowiedni układ szyb pozwolił na obniżenie współczynnika przenikania ciepła nawet do poziomu Ug = 0,7 W/m2K. W celu maksymalnego zwiększenia izolacyjności, szyby zostały wykonane z zastosowaniem ciepłych ramek dystansowych TGI®-Spacer o grubościach od 10 do 16 mm, które redukują straty ciepła na krawędziach i poprawiają wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla całego okna. Wysoka izolacyjność cieplna w przeszkleniach tak dużego formatu, pozwoliła projektantom uzyskać zamierzony efekt wizualny, a jednocześnie sprawić, że położony pośród fiordów obiekt utrzymuje komfortową temperaturę także zimą.

...i wewnętrznego światła

Pionowe przeszklenia elewacji i duża ilość sosnowego drewna przenoszą współczesny charakter obiektu także do jego wnętrz. „Nasze termoizolacyjne szyby zespolone charakteryzuje wysoka przepuszczalność światła i neutralność barw, dzięki którym przeszklenia zapewniają dostęp dużej ilości światła dziennego" - wyjaśnia Michał Wąsowicz. Naturalne doświetlenie pozwoliło osiągnąć efekt jasnych i przestronnych wnętrz, które oprócz funkcji sakralnej stały się miejscem spotkań lokalnej społeczności, rozwoju muzycznego i artystycznego. Nocą, wąskie okna sprawiają, że oświetlony od wewnątrz kościół rozświetla otoczenie.

Bezpieczna przystań

Ze względu na swoją wysokość, sięgającą nawet do 5 metrów, szyby powinny być bezpieczne dla użytkowników. W pełnej wysokości przeszkleniach, od podłogi do sufitu, zastosowano szkło laminowane Pilkington OptilamTM Clear, o grubości 10,4 mm lub 8,8 mm w połączeniu z laminowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington OptilamTM Therm S3 o grubości 8,4 mm. Łączna grubość niektórych pakietów wyniosła nawet 47 mm. Zastosowanie szkła laminowanego o takiej grubości wynikała nie tylko z kształtu szyb, wysokich i wąskich u podstawy, ale również z górskiej lokalizacji obiektu. „Wyprodukowane przez nas szyby, z których największa miała długość 4709 mm, a najmniejsza 280 mm przy szerokości 482 mm stanowiły również wyzwanie produkcyjne i instalacyjne. Transport przeszkleń do Knarvik wymagał zastosowania specjalnych stojaków i zabezpieczeń" - dodaje Michał Wąsowicz.

Norweski kościół jest przykładem współczesnych obiektów sakralnych, które zdecydowanie różnią się od tych sprzed kilkuset lat. Architektura budynku i zastosowane materiały składają hołd otaczającej przyrodzie i czerpią z niej inspirację. Docenili to uczestnicy tegorocznej edycji prestiżowego rankingu A+ Awards, organizowanego przez portal Architizer, wyróżniającego najciekawsze realizacje architektoniczne na świecie. W tegorocznej edycji kościół w Knarvik znalazł się w gronie zwycięzców w kategorii „Religious Buildigns and Memorials" - wybrany głosami publiczności.



Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych działając w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2015 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,8 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 39% zrealizowano w Europie, 25% w Japonii, 18% w Ameryce Północnej, a 18% w pozostałych częściach świata.

 

źródło: Pilkington