PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2016-07-21
Szkło Guardian® zapewnia kontrolę przeciwsłoneczną i termoizolację na „wysokim poziomie“
Guardian Glass Europe zaprezentował wyjątkową jakość swojego szkła w projekcie alpejskiego ...

Guardian Częstochowa Sp. z o.o.
ul. W. Korfantego 31/35
42-200 Częstochowa

tel. 34 323 92 00
www.guardianglass.com/eu/pl

» więcej o firmie

Guardian Glass Europe, wiodący producent wysokiej klasy szkła architektonicznego oraz kluczowy dostawca produktów dla przemysłu budowlanego, zaprezentował wyjątkową jakość swojego szkła w projekcie alpejskiego schroniska na Słowenii.

Projekt, zainicjowany przez architektów firmy OFIS z Lublany na Słowenii, ma pomóc w zbadaniu wpływu ekstremalnych warunków pogodowych na różne rodzaje materiałów i technik budowlanych. Nowoczesne schronisko zostało zaprojektowane jesienią 2015 roku w ramach warsztatów „Habitation in Extreme Environments" Harvard Graduate School of Design. Spośród wielu projektów, złożonych przez studentów architektury, wybrano i przekazano do dalszego opracowania propozycję Katie McDonald, Erin Pellegrino oraz Frederick Kim. Ukończona konstrukcja znajduje się na szczycie góry Skuta w Alpach słoweńskich, gdzie warunki pogodowe są ekstremalne. Jednym z założeń projektowych schroniska było zapewnienie bezpiecznego, a zarazem komfortowego pomieszczenia dla maksymalnie ośmiu osób.


Inicjatorzy projektu, współzałożyciele biura architektonicznego OFIS, Špela Videčnik i Rok Oman, nad udoskonaleniem projektu współpracowali z firmą budowlaną AKT II Ltd. z Londynu oraz z firmą Rieder. Kluczowym partnerem w dziedzinie szklenia została firma Guardian Glass, ponieważ jest to jeden z najbardziej doświadczonych i wykwalifikowanych technicznie producentów szkła na świecie.

Lokalizacja schroniska na wysokości ponad 2000 m n.p.m., wymagała, by zastosowane hartowane szkło bezpieczne wytrzymało obciążenia wiatrem na poziomie 2,3 kN/m2, czyli ponad dwukrotnie wyższe, niż wymagane dla budynków wysokościowych w dużych miastach. Szkło miało również zapewnić doskonałą izolację termiczną oraz kontrolę przeciwsłoneczną, bezpieczeństwo i ochronę, a także wytrzymywać naprężenia związane z bardzo dużą wysokością i ekstremalnymi temperaturami.

Przy doborze optymalnej konstrukcji przeszklenia eksperci firmy Guardian współpracowali z OFIS i AKT. Należało wziąć pod uwagę kluczowe czynniki, takie jak izolacja termiczna i kontrola przeciwsłoneczna, a także inne aspekty funkcjonalne, takie jak wygląd czy przejrzystość.


Zainstalowano szyby dwukomorowe o współczynniku U = 0,5 W/m2K oraz wartości g równej 33%, by osiągnąć optymalną równowagę energii przez cały rok. Jako szybę zewnętrzną zastosowano wysokoselektywne szkło powlekane SunGuard® SuperNeutral® 70/37, szybę wewnętrzną stanowi niskoemisyjne szkło ClimaGuard® Premium T. Dzięki temu uzyskano przepuszczalność światła widzialnego na poziomie 59%, co ,biorąc pod uwagę bardzo niską wartość g, uznaje się za wyjątkowo wysoki wynik.

Jedną z najważniejszych zalet szyb jest ich neutralny wygląd, pozwalający na doskonałe stopienie się schroniska z otaczającym je krajobrazem. Niski poziom odbicia światła na zewnątrz zapewnia doskonały widok, a niskie odbicie światła do wewnątrz pozwala turystom podziwiać okoliczne widoki zarówno w dzień, jak i w nocy. - Chcieliśmy sprawić, by człowiek czuł jedność z krajobrazem. Firma Guardian Glass pomogła nam to zrealizować - powiedziała Erin Pellegrino, jedna z projektantów, studentka Uniwersytetu Harvarda.

Domen Komac, Kierownik ds. Integracji firmy Guardian Glass, powiedział: - Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, projekt ten nie był wcale mniej wymagający, niż jakikolwiek duży projekt budowlany. Utrzymanie komfortowych i bezpiecznych warunków wewnątrz schroniska było wyzwaniem, zwłaszcza w tak ekstremalnych warunkach. Dzięki szerokiej gamie produktów oraz know-how naszego doświadczonego zespołu technicznego, firma Guardian Glass była w stanie spełnić wszystkie wymagania tego ambitnego projektu.

Więcej informacji na temat szkła SunGuard oraz ClimaGuard firmy Guardian można znaleźć na stronie www.guardian.com/europe/GuardianGlass.

Guardian Glass będzie obecne w hali 10/stanowisko A28 podczas targów glasstec (20-23 września 2016) w Düsseldorfie, w Niemczech.



Guardian jest światową firmą produkcyjną o zróżnicowanej działalności z siedzibą główną w Auburn Hills w stanie Michigan, USA. Firma posiada wiodącą pozycję w produkcji szkła float, gotowych wyrobów szklanych na potrzeby rynku komercyjnego, mieszkaniowego i transportowego, elementów wykończeniowych do wnętrz samochodów, a także w dystrybucji produktów dla budownictwa. Dzięki swoim centrom badań i rozwoju (Science&Technology Center dla produktów szklanych  i Advanced Development Center dla branży samochodowej) firma Guardian stoi na czele innowacyjności. Należąca do Guardian grupa SRG Global produkująca elementy wykończeniowe do wnętrz samochodów jest jednym z największych na świecie producentów zaawansowanych, wysoko jakościowych powłok tworzyw sztucznych. Firma Guardian wraz ze swoimi oddziałami i filiami zatrudnia 17 000 osób i posiada obiekty w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Południowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Zapraszamy na stronę www.guardian.com.

źródło: Guardian Częstochowa