PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-08-07
Pakiet informacyjny – Q&A benefitów wełny
Co można ocieplać skalną wełną? Czy skalna wełna mineralna nadaje się do termomodernizacji budynków?

ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o.
ul. Kwiatowa 14
66-131 Cigacice

tel. 68 385 02 50
fax 68 385 02 34
rockwool@rockwool.pl
www.rockwool.pl

» więcej o firmie

Co można ocieplać skalną wełną?

Skalna wełna to materiał uniwersalny - stosować ją możemy do izolacji wszystkich elementów budynku, tj. elewacji, poddasza, podłóg, stropodachów oraz ścianek działowych, a także rur i przewodów. Co więcej, dzięki swej wyjątkowej odporności na wysokie temperatury skalna wełna może być wykorzystana również do izolacji termicznej kominków.

Czy skalna wełna mineralna nadaje się do termomodernizacji budynków?

Jak najbardziej. Nie tylko poprawia izolacyjność cieplną, ale dzięki jej niepalności stare przegrody budynku zyskują nowe właściwości - m.in. zwiększoną ochronę przeciwpożarową. Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym wełny, z docieplonych nią ścian i poddaszy łatwiej odprowadzana jest wilgoć i zmniejsza się ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów. Dzięki temu łatwiej utrzymać zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.


Czy ocieplając poddasze skalną wełną mineralną, trzeba ją sznurkować?

Skalna wełna mineralna to materiał sprężysty, a przy tym solidny - zawdzięcza to dużej gęstości i splątanej strukturze włókien. Dwucentymetrowy naddatek przycinanej wełny pozwala jej zakleszczyć się pomiędzy krokwiami na poddaszu, co w wielu przypadkach eliminuje potrzebę sznurkowania.

Jakie funkcje, poza termoizolacją, pełni skalna wełna mineralna?

Skalna wełna mineralna jest materiałem poprawiającym komfort akustyczny pomieszczeń. Bardzo dobrze pochłania dźwięki i dlatego - w odróżnieniu od wielu innych materiałów izolacyjnych, zwłaszcza sztywnych tworzyw sztucznych o strukturze piankowej - świetnie nadaje się do wyciszania ścian działowych i stropów międzykondygnacyjnych. Wełna pozwala wyciszyć pomieszczenie od niechcianych dźwięków dochodzących zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz domu - np. spowodowanych pracą instalacji i urządzeń oraz generowanych przez samych domowników.

Czy izolacja cieplna może wpływać na bezpieczeństwo pożarowe?

Oczywiście tak, przy czym im więcej izolacji, tym większe jej znaczenie. Skalna wełna mineralna posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1. To oznacza, że jest niepalna. Tym samym, w odróżnieniu od większości izolacji, które są palne, wełna skalna w żaden sposób nie zwiększa ryzyka pożarowego, a w wielu przypadkach jej zastosowanie nawet to ryzyko ogranicza. W przeciwieństwie do palnych materiałów izolacyjnych, skalna wełna mineralna nie wydziela wcale lub może wydzielić jedynie znikome ilości dymu. Izolując przegrody skalną wełną efektywnie chronimy elementy konstrukcji przed ogniem.


Jak długo izolacja ze skalnej wełny mineralnej zachowuje swoje właściwości?

Dzięki trwałości mineralnego materiału i swojej zaburzonej strukturze, skalna wełna mineralna zachowuje swój skład i wymiary przez cały okres użytkowania. Produkty ROCKWOOL nie kurczą się i nie tracą właściwości izolacyjnych, bo izolatorem jest powietrze, a nie ulatniający się z czasem gaz, jak ma to miejsce w przypadku wielu izolacji piankowych.

Czy ocieplenie ze skalnej wełny mineralnej jest zbyt drogie?

Oczywiście za ocieplenie wełną trzeba zapłacić trochę więcej niż za styropianowe. Ale korzyści z takiego ocieplenia równoważą z naddatkiem różnicę w cenie obu izolacji. Wbrew pojawiającym się czasem opiniom, ze ocieplenie z wełny jest kilkukrotnie droższe, fakty są takie, że w stosunku do izolacji styropianem, wykonanie kompletnego systemu ocieplenia ścian zewnętrznych ze skalnej wełny mineralnej to różnica kosztów na poziomie od 14 do 17%. Wybierając skalną wełnę zyskujemy dodatkowo komfort akustyczny, bezpieczeństwo pożarowe oraz gwarancję, że izolacja nie straci swych właściwości przez długie lata.

Jakie grubości izolacji ze skalnej wełny mineralnej zapewniają optymalną efektywność energetyczną budynku?

Grubość wełny musi być z jednej strony na tyle duża, aby zapewniać odpowiednią izolacyjność termiczną, z drugiej - powinna być opłacalna, by początkowy wydatek był inwestycją, która zwróci się w odpowiednim czasie. Izolując dom warto dobierać rozwiązania nie według minimalnych wytycznych wynikających z przepisów, lecz tak, by się to opłacało. Przyjmując czas eksploatacji domu na 30 lat, opłaca się budowanie według tzw. Standardu ROCKWOOL. Jest to zestaw rozwiązań, uwzględniający optymalne grubości izolacji dla poszczególnych przegród. Wynoszą one odpowiednio 25 cm dla elewacji, 15 cm dla podłóg, 7 cm dla ścian działowych oraz 35 cm (w dwóch warstwach) dla dachu. Zastosowanie tego standardu już teraz się opłaci.

źródło: RockWool