PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-09-17
Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?
Nawet najlepszy materiał budowlany nieprawidłowo zastosowany, nie będzie spełniał swojego zadania.

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o.
ul. Ostrobramska 79
04-175 Warszawa

tel. 22 514 21 00
fax 22 514 21 03
biuro@wienerberger.com
www.wienerberger.com

» więcej o firmie

W ostatnich miesiącach dużo mówiło się o zmianach, jakie nastąpiły w naszym kraju od czasu pierwszych wolnych wyborów w niemal każdej dziedzinie życia. Podsumowania dotyczą również budownictwa, które w tym czasie zdecydowanie przeszło metamorfozę. Można powiedzieć, że po latach wzlotów i upadków w sektorze mieszkaniowym, inwestorzy nauczeni na błędach, znacznie rozważniej budują i przede wszystkim zaczynają doceniać rozwiązania wysokiej jakości, trwałe, przyjazne dla środowiska oraz estetyczne.

Po etapie dominacji szarości i betonowych bloków z wielkiej płyty, Polacy popadli w zamiłowanie do krzykliwych, nierzadko wielobarwnych elewacji. Zapewne boom na budowanie w latach 90-tych przełożył się też na fakt, że inwestorzy wybierali przede wszystkim szybkie i najtańsze rozwiązania budowlane, które niestety nie przekładały się na wysoką jakość i zrównoważone budownictwo. Od kilku lat, obserwujemy znaczną zmianę w myśleniu, postępowaniu inwestorów w naszym kraju - komentuje Mirosław Jaroszewicz, członek zarządu firmy Wienerberger, będącej jednym z największych producentów ceramicznych materiałów budowlanych w Polsce. - Szukają przede wszystkim rozwiązań solidnych, ale i dedykowanych do budownictwa energooszczędnego. Niemałe znaczenie ma też estetyka, jak dany materiał wygląda teraz oraz jak będzie prezentował się po latach, poddawany działaniu wilgoci, wahań temperatury, itp. Cieszy nas to podwójnie, bo po pierwsze ogólnie podnosi się poziom jakości w budownictwie, a po drugie inwestorzy cenią sobie wysoko trwałą ceramikę, będącą materiałem wyprodukowanym wyłącznie z naturalnych surowców, umożliwiającym wybudowanie ciepłego domu, bez stosowania często sztucznych materiałów dociepleniowych, a także zgodnie z obowiązującymi, zaostrzonymi przepisami.

Czym powinien się kierować rozsądny inwestor?


1. Bryła i wielkość domu 

Często wyprowadzając się z ciasnego mieszkania, popada się w skrajność i buduje się dom, który ma jakby zrekompensować wszystkie lata spędzone w dwóch pokojach z kuchnią. Jednak nie sztuką jest mieć setki metrów niewykorzystanej przestrzeni, po której będzie hulał wiatr. Dom o powierzchni użytkowej, skrojonej na rzeczywiste potrzeby domowników to zdecydowanie krótszy proces inwestycyjny i niższe koszty budowy, dzięki czemu można łatwiej wygospodarować środki na wykończenie wnętrza. To też rozwiązanie bardziej energooszczędne, zwarta bryła i optymalny metraż to znacznie niższe koszty eksploatacji, w tym rachunków za energię.

2. Dobry projekt i jakość jego realizacji 

Na rynku dostępnych jest szereg katalogów i serwisów z gotowymi projektami domów. Ich główną zaletą jest niska cena oraz łatwy dostęp. Warto jednak podjąć współpracę bezpośrednio z architektem. Przede wszystkim daje to możliwość stworzenia domu szytego na indywidualne potrzeby użytkowników i oryginalnego, niepowtarzalnego pod kątem estetycznym. Jednocześnie, gdy w trakcie budowy coś nie idzie po naszej myśli, zawsze warto skonsultować się z architektem w sprawie ewentualnych zmian. Nie należy wprowadzać ich na szybko, od ręki, przez murarzy czy dekarzy i przesuwać, docinać lub „łatać" na oko.

3. Wybór ekipy budowlanej 

Najtaniej to zdecydowanie nie jest właściwe kryterium wyboru ekipy budowlanej. Poszukiwania należy rozpocząć ze znacznym wyprzedzeniem, najlepiej już zimą, bo tuż przed sezonem budowlanym najlepsi fachowcy mogą nie mieć już wolnych terminów. Zanim zdecydujemy się na współpracę, należy porozmawiać z przedstawicielem firmy murarskiej, czy dekarskiej i zapytać o doświadczenie, referencje od poprzednich inwestorów, a także certyfikaty i zaświadczenia dotyczące odbytych szkoleń z zakresu wykonawstwa, czy pracy z danym rozwiązaniem budowlanym. Najlepsi producenci materiałów budowlanych organizują takie, aby nauczyć fachowców prawidłowego i sprawnego korzystania z najnowszych rozwiązań. Takie umiejętności to ograniczenie ryzyka powstania wad, ale także oszczędność, głównie na materiałach i późniejszych remontach. Jednocześnie ważna jest postawa osoby zarządzającej ekipą budowlaną. Stwierdzenia „wiem najlepiej" oraz „buduję tak o kilkudziesięciu lat", „nie potrzebne mi jakieś wymysły" raczej nie wróżą dobrze i najprawdopodobniej zakończą się usterkami.


4. Właściwe wykonawstwo

Nawet najlepszy materiał budowlany nieprawidłowo zastosowany, nie będzie spełniał swojego zadania. Dlatego, warto pojawiać się regularnie na budowie, tak by zobaczyć, jak układane są kolejne warstwy cegieł czy jak postępują prace na dachu. Przy ceramicznej ścianie jednowarstwowej, która jest wyłącznie tynkowana, przez pierwszy etap budowy mury są odkryte i łatwo dostrzec niedoróbki. Szczególnie jeżeli są wymurowane na cienkowarstwową, suchą zaprawę. Prawidłowo wykonane ściany są czyste i jednolite. Newralgicznymi punktami, jeżeli chodzi o wykonawstwo są również narożniki i nadproża, czyli miejsca osadzania drzwi i okien. Te drugie gdy nie są właściwie wykonane i zaizolowane, stanowią punkty, przez które potem ucieka ciepło z domu. Dlatego, gdy ściany wykonywane są z produktów Porotherm, można na budowę zaprosić doradcę technicznego firmy Wienerberger, który bez żadnych dodatkowych kosztów doradzi wykonawcom, bądź też rozwiąże bieżące techniczne wątpliwości. Jednak, chyba jeszcze większej precyzji i uwagi, wymaga budowa dachu. Nieprofesjonalne ułożenie pokrycia, czy nie zadbanie o odpowiednie wykończenie miejsc styku połaci, może zakończyć się w przyszłości poważnymi usterkami. Niestety, złożoność konstrukcji dachowej, powoduje, że do weryfikacji wykonania niezbędna jest fachowa wiedza techniczna i doświadczenie. Dlatego, ważne jest, żeby wybrać godną zaufania firmę dekarską, z którą przed rozpoczęciem prac podpisze się umowę. Powinny się w niej znaleźć: szczegółowy zakres wszystkich zalecanych prac, koszt każdej usługi oraz termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych. Trzeba także zastrzec konsekwencje i stopień odpowiedzialności firmy za przekroczenie terminów z umowy, czy zniszczenie materiałów, na przykład poprzez niewłaściwy ich montaż. Coraz częstszą praktyką jest też udzielanie przez firmę dekarską gwarancji na wykonany dach oraz rabatów na jego przeglądy w kolejnych latach. Zatem warto dopytać wybraną ekipę, czy także takie usługi znajdują się w ich ofercie.

5. Jakość produktów i wiarygodność producenta

Warto wybierać produkty znanych, sprawdzonych producentów, posiadających historię. Wieloletnie doświadczenie, badania i ciągłe udoskonalanie produktu są dla inwestora gwarancją, że nie ma do czynienia z sezonowym pomysłem, a produkt jest przetestowany przez użytkowników. Na przykład, w zakładach Wienerberger stosowane są najnowocześniejsze, dostępne metody produkcji oraz wnikliwy proces kontroli jakości, również wewnętrznej, przez co wszystkie produkty wprowadzane do sprzedaży spełniają deklarowane parametry. Firma współpracuje też z niezależnymi instytucjami i nowe produkty bada w Instytucie Techniki Budowlanej. Pozyskuje niezbędne certyfikaty i aprobaty dla produktów zarówno do budowy ścian konstrukcyjnych, elewacyjnych, jak i dachów. Wszystkie te dokumenty są dostępne w każdej chwili na życzenie klienta.

6. Rozwiązania do budowy ścian

Wybierając materiał na ściany należy kierować się takimi kryteriami, jak: trwałość, zdrowie i komfort zamieszkania oraz parametry cieplne. Dlatego też, coraz popularniejsza staje się technologia ceramicznej ściany jednowarstwowej. Bardzo ciepłe pustaki umożliwiają rezygnację z miękkiej warstwy zewnętrznego docieplenia, przez co mury są solidniejsze oraz zachowują naturalne, cenne właściwości ceramiki. Przede wszystkim, sprawdza się ona doskonale, gdy mury naturalnie narażone są na działanie wilgoci. Ceramiczne pustaki, wypalane w wysokiej (bliskiej 1000oC) temperaturze są zupełnie pozbawione wilgoci, a ściany z nich wykonane bardzo szybko odparowują ewentualny nadmiar wody, dzięki temu materiał zachowuje wszystkie deklarowane parametry cieplne (wilgoć idealnie przewodzi ciepło i sprzyja jego uciekaniu z wnętrza domu). Jednocześnie takie suche mury są znacznie bardziej odporne na tworzenie się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, których rozwój determinuje właśnie poziom wilgoci.


7. Produkty na dach

Dach stanowi ochronę dla domu - od zewnątrz przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a od wewnątrz przed uciekaniem ciepła oraz gromadzeniem się wilgoci na poddaszu. By mógł pełnić te wszystkie funkcje należy budować go starannie i z solidnych materiałów. Dlatego warto postawić na rozwiązania systemowe, takie jak oferowane są w ramach marki Koramic. Są one przemyślane od materiałów do wstępnego krycia, po wykończenie kalenicy - każdy element jest dopasowany i dostosowany do całości. Podstawę kompleksowego rozwiązania dachowego naturalnie stanowią dachówki. Te najbardziej trwałe i szlachetne - dachówki ceramiczne mają trzy najważniejsze zalety: z upływem czasu nie tracą koloru, nie zmieniają kształtu i skutecznie chronią dach pomimo upływu lat przed uszkodzeniami podczas silnych wiatrów, opadów czy mrozów. Swoje cenne właściwości zawdzięczają glinie, która w trakcie procesu wypału w wysokich temperaturach, zmienia się w niezwykle trwały materiał. Odpowiednio do modelu dachówki dedykowane są systemy mocowania, które gwarantują szczelność i bezpieczeństwo dachu.  Wysoką szczelność pokrycia zapewniają dachówki zakładkowe, które wyposażone są w specjalne zamki. W rejonach, gdzie występują szczególnie silne wichury, można je dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi spinkami SturmFIX, które mocują jedną dachówkę do drugiej, tym samym tworząc skuteczny opór przed bardzo silnymi podmuchami wiatru. Decydując się na rozwiązanie systemowe, ma się też pewność, że poza dachówką podstawową, dostępne są również do niej akcesoria ceramiczne, które są niezbędne by dach był kompletny (dachówki szczytowe, gąsiory, trójniki, kominki itd.). Ponadto, w ofercie jest szereg rozwiązań ułatwiających prawidłową konstrukcję dachu, m.in. samoprzylepne taśmy uszczelniające, które zabezpieczają miejsca styku połaci, czy membrany dachowe, które układa się, jako warstwę wstępnego krycia. Z zewnątrz doskonale chronią przed wdzieraniem się wody, a ze strony poddasza przepuszczają ewentualne nadmiary wilgoci, gromadzące się w szczególności w łazience, czy kuchni.Wienerberger
jest wiodącym producentem ceramicznych materiałów budowlanych na świecie. Firma założona w 1819 roku dziś posiada 214 zakładów w 30 krajach i zatrudnia ponad 13,5 tys. pracowników. Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o., będąca częścią globalnej korporacji Wienerberger AG, istnieje na polskim rynku od 1995 roku i jest krajowym liderem wśród producentów ceramicznych cegieł konstrukcyjnych, dachówek oraz cegieł klinkierowych. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania do budowy domu, łącząc innowacyjną technologię produkcji z tradycyjnym, docenianym przez klientów materiałem budowlanym - ceramiką. Misją Wienerberger jest tworzenie nowoczesnego budownictwa, przyjaznego dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Efektem takiego podejścia jest projekt e4 Brickhouse, czyli koncepcja budynku niemal zeroenergetycznego. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2010 roku. Modelowy dom został zaprojektowany i wybudowany we współpracy z grupą ekspertów w 2012 roku. e4 Brickhouse spełnia restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczące zużycia energii, które wejdą w życie od 2021 roku. Projekt Brickhouse został oznaczony symbolem e4, który określa cztery istotne dla firmy obszary :

  • energy (energia): efektywny energetycznie model domu
  • environment (środowisko): materiały budowlane przyjazne dla środowiska i stosowanie odnawialnych źródeł energii
  • emotion and health (samopoczucie i zdrowie): przyjazny klimat i komfort życia
  • economy (ekonomia): przystępne koszty budowy i eksploatacji

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. posiada w Polsce sieć zakładów produkcyjnych, w których na bazie naturalnych składników (gliny i piasku) powstają ceramiczne cegły konstrukcyjne i stropy Porotherm, dachówki ceramiczne Koramic oraz cegły klinkierowe Terca.


źródło: Wienerberger